Otopark, cami ve spor sahaları olan ilk modern külliyenin temeli atılıyor

23 Mayıs 2013 Perşembe 09:06

Manisa’nın Akhisar ilçesinde yarım asırdır yaklaşık 3 bin hafız yetiştiren Hilaliye Eğitim Vakfı, külliye projesine imza atıyor. Eğitim binaları konusunda uzman Zambak Mimarlık tarafından iki yıl süren çalışmanın ardından hazırlanan...

Otopark, cami ve spor sahaları olan ilk modern külliyenin temeli atılıyor

Manisa’nın Akhisar ilçesinde yarım asırdır yaklaşık 3 bin hafız yetiştiren Hilaliye Eğitim Vakfı, külliye projesine imza atıyor. Eğitim binaları konusunda uzman Zambak Mimarlık tarafından iki yıl süren çalışmanın ardından hazırlanan Hilaliye Külliye Projesi’nin temeli, 26 Mayıs Pazar günü yapılacak hafızlık merasiminin ardından atılacak. Tüm Türkiye’den yaklaşık 15 bin kişinin iştirak etmesi beklenen törene Başbakan Yardımcı Bülent Arınç ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katılması bekleniyor. Türkiye’de bir ilk olan projenin maliyetinin 30 milyon TL’yi bulması ve üç yılda tamamlanması planlanıyor.

        Hilaliye külliye projesini tasarlayan mimarlar Kadir Karakoç ve Emre Can Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre külliye, İstanbul-İzmir yolu Kayalıoğlu mevkiindeki yeni çevre yolu bağlantısı yakınlarında inşa edilecek ve toplam 32 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Külliye, avlulu medrese planı şeklinde hazırlandı. Geleneksel yaklaşımdan yola çıkılarak çizilen projede, ortada geniş avlu ve yeşil alan, etrafında ise tüm birimler yer alıyor. 624’ü yatılı, 856 öğrenci kapasiteli külliye, ana hatlarıyla 2 bin 700 kişilik camii, Hafızlık hazırlık eğitimi, hafızlık eğitimi, Kur'an ilimleri araştırma merkezi, vakıf yönetim ofisi ile öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını görebilecekleri spor ve çok amaçlı salonlarla sosyal mekanlardan oluşuyor. Hafızların eğitimi için oldukça ferah 12 kişilik özel derslikler planlandı. Ezber kabinleri, küçük dinlenme odasının bulunduğu derslikler, özel çatı penceresinden ışık alacak. Ayrıca hafız hocalarına camekanlı bölüm yapılacak. Hafızlık ve hafızlık öncesi yüzünden eğitimin derslikleri ile yurt binaları ayrı ayrı inşa edilecek, ikisinde de mescit bulunacak. Dersliklerin arkasında her birime özel teneffüs vakitleri için yarım basketbol sahasının yer aldığı küçük arka avlular da yer alıyor. Yurt odalarında ranza sistemi değil bazalar kullanılacak ve her katta dinlenme salonu ile mescit bulunacak. Giriş katındaki yemekhane, ortadaki geniş avluya açılıyor. Büyük avluda futbol sahası planlanıyor. Avlunun altında ise iki basket sahalı kapalı spor salonu olacak, biri konferans salonuna dönüştürülebilecek. Üç ayrı bloktaki son katlar ise misafirhane (toplam 52 kişilik) olarak planlandı.

        Mimar Kadir Karakoç, geleneksel mimari esaslarından faydalanılarak günümüze uyarlanmış bir proje hazırladıklarını söyledi. Bünyesinde cami de barındıran Kur'an ve hafızlık eğitim merkezi, külliye projesinin tasarlanmış bir örneğinin bugüne kadar Türkiye’de yapılmadığını belirten Karakoç, “Ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda eğitim; okul, yurt, hastane ve sosyal, kültürel yapı projesine imza attık, ancak Hilaliye projesi Türkiye’de ilk niteliğinde.” dedi. Kuran kurslarının bugüne kadar hor görüldüğünü, gizli saklı gözden ırak bodrum katlarında ışık almayan yerlerde inşa edildiğini ifade eden Karakoç, ‘cami yapalım, bodrumu da Kur'an kursu olsun’ düşüncesinin kırılması gerektiğini vurguladı. Hilaliye Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve yöneticilerinin yenilikçi tavırlarıyla ortaya güzel bir proje çıktığını aktaran Kadir Karakoç, “Taklide yönelik talepler olmadı, bugüne ait bir anlayış ve ortak akılla güzel bir çalışma ortaya çıktı. Gelecekteki örnekleri için iyi bir referans olacak.” ifadesini kullandı.

        SEVAP DAHA FAZLA OLSUN DİYE GENİŞ SAFLI CAMİ

        Külliye projesinde en büyük çalışma 2 bin 700 kişilik cami için yapıldı. İlk projedeki caminin geleneksel olmadığı, fazla yenilikçi bulunduğu gerekçesiyle onay almadığını dile getiren mimar Emre Can Yılmaz, bunun üzerine sünnete uygun olsun diye hadis araştırması yaptığını belirtti. “Hadisleri okurken kendimi ağır vebal altında hissettim. Çünkü mescit tasarımına ilişkin bugün üzerinde durulmayan ama sünnete dayanan bazı kurallar var. Aslında cami yapım süreçlerinin merkezinde fakihler olmalı.” diye konuşan Yılmaz, projenin bu sebeple bir sene uzadığını anlattı. Emre Can Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre, ilk proje tek kubbeliyken üç kubbeliye dönüştü. 13 metre çapında 3 kubbe var. Kubbelerde ve bunların kasnaklara geçişinde geleneksel izler soyutlanarak kullanıldı. 'Daha geniş saf, daha fazla sevap' için dikdörtgen şeklinde, kıble yönünde yayvan planlı bir cami tasarlandı. Son cemaat yerinde Osmanlı’nın klasik dönem eserlerinde görülen ancak güncel mimari dağarcığa da hitap eden saçaklar yer alıyor. Alt katı bayanlar için yapılan caminin abdesthaneleri, 62 araçlık otoparkı da bulunuyor. Projenin inşaatı camiden başlayacak.

    59 HAFIZIN MEZUNİYET TÖRENİNDE TEMEL ATILACAK

        Hilaliye Eğitim Vakfı Başkanı hafız Abdullah Yılmaz, vakfın kurucusu olan merhum babası Erzurum İspirli Şahin Yılmaz Hocaefendi’nin 'Evladlarım, hayatımın gayesi Hilaliye’ye sahip çıkınız' vasiyeti doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi. Yılmaz, dar bir yerde sıkışan kursu, ihtiyaçlar doğrultusunda genişletmek niyetiyle yola çıktıklarını ifade etti. Külliye projesini üç yılda tamamlamayı hedeflediklerini belirten Yılmaz, 26 Mayıs Pazar günü gerçekleştirecekleri hafızlık merasimi sonrası 15.30’daki temel atma törenine tüm vatandaşları davet etti. Yılmaz, şöyle konuştu: “Kur’an’a ait büyük bir hizmet olduğu için herkesin duası mahiyetinde katkısı olsun arzu ettik. 30 milyon verecek bir kişi yerine 1 lira verecek 30 milyon kişi olsun istiyoruz. En büyük duamız Allah rızasından başka beklentileri olmayanların halis dua ve niyetleri ve destekleri ile bir an önce hizmete hazır hale getirmek.”

59 erkek ve kız öğrencinin hafızlık merasiminde Türkiye’nin değişik şehirlerinden ünlü hafızlar Kur’an tilavet edecek. Dünya birincisi Kadıköy Osmanağa Camii İmam Hatibi kurra hafız Yaşar Çuhadar, Türkiye birincisi, dünya dördüncüsü Beykoz Riva Camii İmam Hatibi hafız Mehmet Bilir, Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çağıl, Diyarbakır Ulu Camii İmam Hatibi hafız Mehmet Emin Mülayim, Konya Kapı Camii İmam Hatibi kurra hafız Ünver Güngör, Diyanet Manisa Eğitim Merkezi’nden kurra hafız Osman Eğin ve Metin Yeşildağ’ın Kur’an okuyacağı merasimde Iğdır Üniversitesi İlahiyat’tan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akgün konuşma yapacak.

        CEP MESAJIYLA YARDIM YAPILABİLECEK

        Hilaliye Eğitim Vakfı Külliye projesine maddi destek vermek isteyenler, cep telefonlarından 3395’e boş kısa mesaj (SMS) göndererek 5 TL bağışlayabilecek. Şu anda Vodafone aboneleri için kullanıma hazır olan SMS bağış servisi, kısa zamanda Turkcell ve Avea aboneleri için de devreye girecek. Ayrıca vakfa ait http://www.hilaliye.com/ adresinde yer alan Bank Asya, Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası ve PTT hesaplarına havale ve EFT yoluyla yardımlar iletilebiliyor. Vakfa yapılan bağışların tamamı Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. Maddesi 5. Fıkrasına istinaden bağışlayanın gelir vergisi matrahından düşülüyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x