Pilottan kuleye: Uçağımız pist dışına çıktı

25 Nisan 2015 Cumartesi 13:56

Türk Hava Yolları'nın (THY) Milano-İstanbul seferini yapan uçağı, sabah saatlerinde inişte büyük tehlike atlattı. Havadaki yaşananlar pilot ile kule arasındaki konuşmalara da yansıdı. Pilot, “Uçağımız pist dışına çıktı.” diye...

Pilottan kuleye: Uçağımız pist dışına çıktı

Türk Hava Yolları'nın (THY) Milano-İstanbul seferini yapan uçağı, sabah saatlerinde inişte büyük tehlike atlattı. Havadaki yaşananlar pilot ile kule arasındaki konuşmalara da yansıdı. Pilot, “Uçağımız pist dışına çıktı.” diye kuleyi uyardı.

THY’nin TK 1878 sayılı Milano-İstanbul uçağı Atatürk Havalimanı’na ilk inişi sırasında pas geçti. Piste sert şekilde vuran uçak havalandı. Havada motoru alev alan uçak, ikinci denemesinde piste sert şekilde iniş yaptı. Motoru alev alan uçak pist dışına çıktı. Yolcular tahliye edilirken, yaralanan olmadı. Havada yaşananlar kule ile pilot arasındaki ses kaydına da yansıdı.

Kule: Efendim sizi 3-5 sol piste planlıyorum. Bilginiz olsun. Herhangi bir zamanda dönüşe ve yaklaşmaya hazır olduğunuzda beni ikaz edebilirseniz 3-5 sol pisti hizmetinize açık. Sizden ikaz bekliyorum.
Pilot: 3-5 solu planlarsanız, bizde ona uygun şekilde yaklaşacağız.
Kule: Emergency (acil durum) deklare ediyorsunuz
Pilot: Evet mutabıkız
Kule: Pistte herhangi bir köpüklere ihtiyacı içerisinde misiniz?
Kule: Müsait olduğunuzda kule bandına geçebilirsiniz.
Pilot: Anlaşıldı teşekkürler, uçağımızla pist dışına çıktık.
Kule: Anlaşıldı, itfaiye şuanda müdahale ediyor. Bilginiz olsun.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x