Rektör Orbay: Gençler çekilmek istendikleri tuzakların farkında olmalı

27 Aralık 2012 Perşembe 18:06

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, ODTÜ'de çıkan olayların, gençleri çekilmek istendikleri tuzaklar hakkında bilgilendirmek için daha fazla gayret göstermeleri gerektiğini bir kere ortaya koyduğunu söyledi.        Amasya...

Rektör Orbay: Gençler çekilmek istendikleri tuzakların farkında olmalı

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, ODTÜ'de çıkan olayların, gençleri çekilmek istendikleri tuzaklar hakkında bilgilendirmek için daha fazla gayret göstermeleri gerektiğini bir kere ortaya koyduğunu söyledi.

        Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, ‘Göktürk-2 uydusunun yörüngesine yerleştirilmesi sırasında meydana gelen olaylarla ilişkin açıklama yaptı. Rektör Metin Orbay, ulusal güvenlik ve çevre koruma, doğal kaynakların belirlenmesi, doğal afetlerin gözlenmesi ve yönetilmesi gibi önemli hizmetlerde bulunacak Göktürk-2 uydusunun Türkiye’ye çok şey kazandıracağını söyledi. Rektör Orbay, “Türk bilim adamları tarafından tasarımı gerçekleştirilen, gece ve gündüz görüş özelliğine sahip, yüksek çözünürlükte resimler almaya başladığımız Göktürk-2 uydusunun yörüngesine yerleştirilmesini büyük bir gururla izledik. Bir grup üniversiteli genç tarafından yasal protesto hakkının ötesinde doğrudan şiddet içeren sahnelerinin ortaya çıkarılmış olması kamuoyu nezdinde derin üzüntüye sebep olmuştur. Görsel ve yazılı medya da çıkan tartışmalar, maalesef bu projeye doğrudan ya da dolaylı katkı sağlamış olanların bu başarılarını ve katkılarını gölgelemiştir. Oysa, ülkemizin hızla kalkınmasında ve muasır medeniyetlerin ötesine geçme yarışında en önemli role sahip olan üniversitelerimiz, her türlü fikrin üretildiği, özgürce paylaşıldığı, her türlü farklılığın zenginlik olarak görüldüğü, şiddetin her türlüsüne ilk karşı çıkacak olan önemli kurumlarımızın başında gelmektedir. Bu olay aslında üniversiteler olarak yüklenmiş olduğumuz 'Ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilir bilgi ve beceriye sahip, çevreye, insan hak ve özgürlüklerine duyarlı, sorumlu ve sosyal gençler yetiştirmek' misyonundan sapmadan, ancak en temel paydaşımız olan gençlerimizin hissiyatlarını, duygularını anlamak ve çekilmek istendikleri tuzaklar hakkında daha fazla gayret göstermemiz gerektiğini bir kere daha açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Benzer olayların yaşanmaması, Türk üniversitelerinin ve üniversite gençliğimizin uluslararası düzeyde başarılarıyla gündeme gelmeleri en büyük temennimizdir.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x