Reyhanlı'da protesto gerginliği

18 Mayıs 2013 Cumartesi 18:01

Reyhanlı'da 51 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıları protesto için yürüyüş yapan bir grupla polis arasında arbede yaşandı.

Reyhanlı'da protesto gerginliği

 Geçtiğimiz Cumartesi günü Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve 51 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği patlamaları protesto etmek isteyen yaklaşık bin 500 kişilik grup polis barikatıyla karşılaştı. Aralarında CHP milletvekilinin de bulunduğu grup ilçe merkezinde toplanarak gösteri yapmak istedi ancak polis izin vermeyince gerginlik yaşandı.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 51 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıları protesto etmek için ilçe girişinde toplanan bin 500 kişilik grup, polis barikatıyla engellenmek istendi. 3 barikat aşan göstericilerden bazıları polise taş atınca, güvenlik güçleri gaz bombası ile kalabalığı dağıtmak istedi.

REYHANLI'DA ARBEDE

İlçe girişinde saat 12.00'de toplanan CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl'ün de aralarında bulunduğu grup, gösteriye izin verilmeyince polis barikatını aşarak ara sokaklardan ilçe merkezine yürüdü. Atatürk Caddesi'nde yeniden toplanan grubu durdurmak için kurulan polisin ikinci barikat da göstericiler tarafından aşıldı.
İkinci patlamanın olduğu PTT binası meydanında güvenlik önlemi alan polise, göstericilerden bazıları taş atınca, polis kalabalığı dağıtmak için gaz bombası kullandı. Dumandan etkilenen göstericiler geri çekilerek Atatürk Caddesi'nde yeniden toplandı ve 'Hükümet istifa' sloganı attı. Emniyet güçlerinin gösterileri dağıtmak bir süre müdahalede bulundu.

1’İ POLİS 4 KİŞİ YARALANDI

Reyhanlı’da ilçe girişinde başlayan, göstericilerin barikatları aşmasıyla ilçe merkezinde devam eden yürüyüş sırasında çıkan gerginlik sona erdi. Çıkan olaylarda, 1’i polis 4 kişi gazdan etkilenerek, Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Yürüyüş yapan gruptan bazı göstericilerin polise taş atması sonucu, polisin gazlı bomba ve basınçlı su ile yaptığı müdahaleyle başlayan gerginlik, kalabalığın dağılmasıyla sona erdi. Polis, araçlardan yaptığı anonslarla, "Sayın Reyhanlılar evinize ve işyenize dönünüz" çağrısı yaptı.

YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVİNE OLAYLI BAŞLADI

Reyhanlı'daki 51 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından görevden alınan Murat Berk’in yerine atanan Duygu Uzundurukan, ilk görev gününe olaylı başladı.
Reyhanlı’da yaşanan patlama olayları öncesi ve sonrasında zaafiyeti bulunduğu gerekçesiyle görevden alınan Emniyet Müdürü Murat Berk’in yerine atanan yeni Emniyet Müdürü Duygu Uzundurukan, ilk görev gününe olaylı başladı. Reyhanlı'da biri polis 4 kişinin yaralandığı protesto gösterilerinde çıkan olayların kontrol altına alınmasını yöneten Uzundurukan, telsizden yaptığı anonslarda vatandaşlara coplu ve gazlı müdahale edilmemesi noktasında sık sık uyarılarda bulundu ama yine de protesto edenlere gaz sıkıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x