Rize’deki 30 dönümlük bir alanda kaymalar meydana geldi

11 Ocak 2013 Cuma 16:37

Rize’nin İyidere ilçesine bağlı bir mahallede geçtiğimiz gün meydana gelen heyelan sonrası 30 dönümlük bir alanda kayma meydana geldi.         İlçeye bağlı Hazar Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde...

Rize'deki 30 dönümlük bir alanda kaymalar meydana geldi

Rize’nin İyidere ilçesine bağlı bir mahallede geçtiğimiz gün meydana gelen heyelan sonrası 30 dönümlük bir alanda kayma meydana geldi.

        İlçeye bağlı Hazar Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde yer yer heyelanlar oldu. Heyelan sonrası 30 dönümlük geniş bir alanda toprak kayması görüldü. Toprak kayması yavaş bir şekilde devam ederken bir ev kısmen çöktü. 8 bina ve apartmanda ise çatlaklar oluştu. Köy yolu birçok yerinden ikiye yarıldı. İçme suyu şebekesi de hasar gördüğü için mahalleye içme suyu verilemiyor.

        İyidere Kaymakamı Mehmet Çağrı Özpolat, İyidere Belediye Başkanı Ahmet Mete, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Seyfettin Yılmaz ve uzmanlar olay yerinde incelemelerde bulundular. Yapılan incelemede 30 dönümlük bir alanda kayma meydana geldiği, kaymanın devam ettiği, zeminde çatlaklar oluştuğu ve birçok binanın çatladığı tespit edildi.

        Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet Mete, “Geçtiğimiz gece mahalle sakinleri gürültü ile uyanmış. Heyelan oldu. Heyelan yavaş bir şekilde devam ediyor. Bir ev kısmen çöktü. Bu evi tahliye ettik. 8 ev ve apartman risk altında. Mahalle yolu birçok yerinden çatladı. İçme suyu şebekesi hasar gördü. Onarım çalışmalarına başladık. Ancak hasarımız büyük. Devletimin yardımına ihtiyacımız var. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.” dedi.

        Mahalle sakinleri ise yaptıkları açıklamada, gürültü ile uyandıklarını ve evlerinde çatlaklar olduklarını söyledi. Vatandaşlar, yetkililerden yardım istedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x