Sabri Şenel: 'Yeşilin Dolar ve TL'deki rengii değil, doğada ki rengi daha güzeldir'

10 Mart 2013 Pazar 19:41

KÜÇÜLTÜLEN DEVLETE NİÇİN BÜYÜK TOKİ VE BELEDİYE SARAYLARI AÇIYORSUNUZ?

Sabri Şenel: 'Yeşilin Dolar ve TL'deki rengii değil, doğada ki rengi daha güzeldir'

Kamu malları devleti küçültme adına elden çıkarılırken diğer taraftan kamu adına büyük belediye sarayları, TOKİ sarayları ve gökdelenleri açılıyor. Görkemli törenler, devlet kesesinden develer kurban edilerek yapılıyor. Koca binalar işlevi ve gerekliliği tartışılır vaziyette çok büyük kaynaklar harcanarak inşa ediliyor.

İstanbul Ümraniye'de bugün belediye sarayı açılışını bizzat Başbakan yapıyor. Bu ilçede öncelik belediye sarayı mıdır? İnsanlar trafikte toplu intihar seansları yaşarken tıkanan, bunalan, isyan ettiren, trafik sorunu her gün kavgaya sebep olan, bu mesele çözüm beklerken kaynakları bu dev saraylarla çar çur etmek manidar değil midir? Devletin elinde menkul, gayri-menkul ne var ne yok adeta yağma ediliyor, Hasan'ın böreği gibi haraç mezat satılıyor. Adeta yetişen alıyor mantığı ile içeriden, dışarıdan kapanın elinde kalıyor. Satılan kamu malları sonradan anlaşılıyor ki bazıları üç yıllık karına, şaibeli, tartışılır fiyatlarla elden çıkarılmıştır. Gerçekten dünyada estirilen serbest piyasa ekonomisi rüzgarları ile sanki bir merkezden- özellikle bizim gibi ülkeler uluslar arası yağma için cazip pazarlar haline getirilmiştir.

Ülkemizde şunu görmemek mümkün değildir. Özellikle uluslar arası finans kuruluşları için en cazip kredi sattıkları ülkelerin başlarında geliyoruz. İstanbul mantığı anlaşılmayan aynı bölgede irtifaları son derece keyfi şekilde belirlenen binlerce bina inşa ediliyor. Kent sakinleri çirkin beton yığınlarının esaretine mecbur edilmiştir. Belediyelerin en fazla çalışan birimleri imar komisyonlarıdır. Buralarda neler olup bittiğini sokaktaki sağır sultan bile biliyor. Kötü kokular tüm mahalleye yayıldı, hatta ülkeye yayıldı;  burunlarımızı zorluyor. Bu güzel şehir bu kadar keyfi yönetilemez. Anadolu'dan gelen insanları varoşlara hapsederek onların ufuklarını iş, aş, tapu beklentisi ile satın alarak inanç değerlerini siyasi makam hırslarınızın aleti haline getirerek oyalayabilirsiniz. Bu biriken enerji tsunmai olarak bir yerde patlayacaktır.

İnsanların inançları üzerinden bazen her türlü duygusal haklı kılıflara büründürülmüş saptırmalarla psikolojik operasyon yapılıyor. Medya kuşatması tehdit ve şantaj desteklerle kendi geleceğinizi kurtarmış olabilirsiniz. Şunu biliniz ki bu ülke bundan daha kötü idare edilemez. Kendinizi bütün devlet imkanlarını insanların mukaddes duygularını kullanarak dayatsanız bile bunun sonu yoktur. İstanbul bu sefalete, çirkin betonkondu rezalete ve ucube olmaya mecbur değildir.

Şehirlerdeki yeşil dokuyu yeşil siyasal formanızla daha ne kadar azaltacaksınız? Yeşilin dolardaki TL'deki rengi değil doğadaki rengi herkes için daha güzeldir. Yeşil dokusunun yolların betonlar karşısında her gün korkunç gerilediği kent tutsakları yaptığınız bu mazlum insanları daha ne kadar kandırıp oyalayacaksınız? Ama sizi bu hale getiren yolunuzu açan mukaddes dinimizi sonuna kadar kullandıran laiklik adı altında dinsizlik yapan dünün küresel destekli ayrıcalıklı darbeci cuntacılarıdır. Artık küresel desteğin adresi değimişdir. Son kullanım tarihine tabi geçici bir destektir. Kimse kimsenin ela gözüne kara kaşına meraklı değildir. Küresel çete ve uluslararası ilişkilerde gizli veya açık al gülüm ver gülüm menfaat ilişkileri geçerlidir. Dünya darbecilere kalmadı, size de kalmayacaktır. Siz de mübarek dinimiz üzerinden duyulan güveni nereye kadar kullanacaksınız?

Bundan daha güzeli yapılamaz demek, insanlara en büyük hakarettir. Bu kafa sağlıklı olmayan diktatör bir kafa yapısıdır. İnsanların yaratılış gerçeğine aykırıdır. Sizden daha akıllı daha ufuklu, öngörülü insanların olabildiğini kabullenmek demokrat bir anlayışın gereğidir. Ülkemiz ender rastlanan tek başına iktidar fırsatını hoyratça harcayarak maalesef kaçırmıştır. Şehirlerin çağdaş, modern, tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan bir anlayışla, deprem gerçeğinin gereklerini dikkate alarak, yeşili koruyarak yeniden inşası fırsatı heba edilmiştir.

Bizler farklı siyasi kulvarlarda olmamıza rağmen nefis yapmadan yapılanları gururla takdirle karşılayacak demokratik olgunluğa, milli hislere sahip insanlarız. Ama yeterince güzel şeyler oluyor diyecek durumda değiliz. Çünkü yapılanlardan çok daha fazlasını yapacak kaynak ve imkanlar vardır. Hizmetler yeterlidir demek ancak partililere aittir. İstanbul il ve ilçeleri ile birlikte, Türk milletinin tarihin derinliklerinden getirdiği yerleşim kültürünü, dünya tecrübesi ile birleştirerek ortaya emsalsiz bir model konulabilirdi. Bu hizmet ve yatırımlar kesinlikle mümkündür. Bunu engelleyen kafa yapısı, her türlü imkanı seçim kazanma yarışı için kullananların ayıbıdır. Kendi akıllarını son akıl ve vazgeçilmez sananların tutsaklık zincirleri bir gün mutlaka millet kırılacaktır. Artık bıçaklarının hem önü hem de arkası kesiyor ama nalıncı keseri gibi hep kendilerine yontuyor.

Muhafazakarlık ticareti bir gün artık para etmeyecektir. O günlerin gelmesi yeni bir dönemin miladı ve ülkenin önünün açacaktır. İstanbul gecekondulardan ucube betonkondu şehir haline getirilmiştir. Güzelim şehir yeniden çok çirkin bir çehreye büründürülmüştür. Mekke'de müminlerin kıblesi Kabe etrafı beton binalarla kuşatılarak adeta tutsak edilmiştir. Aynı çağ dışı anlayış Eyüp el ensari’nin kabrinin olduğu Peygamberimizin övdüğü Sultan Fatih'in şehrine yansımıştır.

Eski tarihi İstanbul’u fatih karadan ve denizden kuşatıp fetih etmiştir. Cennet mekan sultanın “Allah’ın gazabı emlak ve arazi satanın üzerine olsun” demesine rağmen, gayrimenkul satışları rekor sayıda artarak çağ açıp çağ kapayan fatih’in kemikleri incitilmiştir. Bugün İstanbul tarihte görülmediği biçimde yedi tepeden binbir tepelerle doldu. Çirkin gökdelen betonlara kurban ve tutsak edilmiştir. İstanbul’un acilen Türk islam mimarisi ve şehircilik anlayışıyla buluşması şarttır. Eski istanbul’da bol minareler vardı, yeni yerleşim yerlerinde betonkondular minarelere meydan okuyor.

 

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

bahtiyar aydın 5 yıl önce yorumlandı

Ülkemizde şunu görmemek mümkün değildir. Özellikle uluslar arası finans kuruluşları için en cazip kredi sattıkları ülkelerin başlarında geliyoruz. İstanbul mantığı anlaşılmayan aynı bölgede irtifaları son derece keyfi şekilde belirlenen binlerce bina inşa ediliyor. Kent sakinleri çirkin beton yığınlarının esaretine mecbur edilmiştir. Belediyelerin en fazla çalışan birimleri imar komisyonlarıdır. Buralarda neler olup bittiğini sokaktaki sağır sultan bile biliyor. Kötü kokular tüm mahalleye yayıldı, hatta ülkeye yayıldı; burunlarımızı zorluyor. Bu güzel şehir bu kadar keyfi yönetilemez. Anadolu'dan gelen insanları varoşlara hapsederek onların ufuklarını iş, aş, tapu beklentisi ile satın alarak inanç değerlerini siyasi makam hırslarınızın aleti haline getirerek oyalayabilirsiniz. Bu biriken enerji tsunmai olarak bir yerde patlayacaktır.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

metin demirci 5 yıl önce yorumlandı

amaç belli..., lozan'i delmek, önce kürdistan, sonra ermenistan projesidir amaçlanan... yola devam, hayaldi gerçek olacak...

0 Kişi beğendi.