Salih Kılıç: 5 milyon engelli, özgür iradesi ile oy kullanacak

11 Mayıs 2015 Pazartesi 16:51

Türkiye Engelsiz Yaşam ve Sosyal Hizmet Vakfı Başkanı Salih Kılıç, yaklaşan seçimlerde yaklaşık 5 milyon engellinin oy kullanacağını, bu seçimlerde engellilerin özgür iradesi ile hareket ederek, kendileri için bugüne kadar yapılanları...

Salih Kılıç: 5 milyon engelli, özgür iradesi ile oy kullanacak

Türkiye Engelsiz Yaşam ve Sosyal Hizmet Vakfı Başkanı Salih Kılıç, yaklaşan seçimlerde yaklaşık 5 milyon engellinin oy kullanacağını, bu seçimlerde engellilerin özgür iradesi ile hareket ederek, kendileri için bugüne kadar yapılanları ve bundan sonra yapılacakları göz önünde bulundurarak oy kullanacaklarını belirtti.

Türkiye Engelsiz Yaşam ve Sosyal Hizmet Vakfı Başkanı Salih Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan seçimlerde yaklaşık 5 milyon engellinin oy kullanacağını, engellilerin artık kendilerine merhamet duygusu ile yaklaşılmasını istemediğini kaydetti. Sosyal yaşamdan ekonomiye, sanattan, kültürel etkinliklere kadar hayatın her alanında yer almak istedikleri gibi söz sahibi de olmak istediklerini ifade eden Kılıç, "Bu seçimlerde de engelliler, özgür iradesi ile hareket ederek kendileri için bugüne kadar yapılanları ve bundan sonra yapılacakları göz önünde bulundurarak oy kullanacaklardır.” dedi. Engellilerin sorunlarını her platformda dile getirdiklerinin altını çizen Salih Kılıç, özellikle engellilerin sosyal güvenlik hakları, işe alımlarda pozitif ayrımcılık tanınması gibi son dönemde yapılan yasal düzenlemeleri önemsediklerinin altını çizdi. Sağlık alanında uygulanan katkı paylarının engellilere uygulanmamasını arzu ettiklerini ifade eden Kılıç, “Sağlık uygulama tebliğinde engellilere ayrıcalık yapılmasını istiyoruz. Katkı payları ve özel hastanelerde uygulanan muayene katılım ücretinin engelliler için yeniden düzenlenmesi konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinden ilgi bekliyoruz.” diye taleplerini sıraladı. Engelliler için yapılan altyapı çalışmalarının yasal zorunluluktan dolayı yapıldığını bu yüzden bazı belediyelerin özensiz iş yaptıklarını vurgulayan Kılıç, “Engelliler yollarda, parklarda rahatça dolaşamıyorlar, eğitim, barınma ve tatil gibi sosyal ihtiyaçlar engelliler için istenilen düzeyde değil, tekerlekli sandalye ile yola çıkan engelliler şehir içerisinde rahat hareket edemiyorlar, yapılan yollar, kaldırımlar engelliler için tasarlanmamış, çalışmalar empati yapmadan yasal zorunluluktan yapıldığı için ihtiyaçları karşılamamaktadır. Bu konudaki çözüm önerilerimizi dilimiz döndüğünce kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

“BEYİNLERİMİZDEKİ ENGELİ KALDIRIP, ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN EL ELE VERMELİYİZ”

Tüm engelliler için devlet garantisi, pozitif ayrımcılık, yeterli ulaşım konaklama ve barınma imkanlarının sağlanabileceğini vurgulayan Kılıç, "İstediklerimiz zor gibi gelebilir ama hepsi yapılabilecek istekler. Eğer bunlar yapılırsa Türkiye, engellilerin topluma kazandırılması konusunda örnek ülke olacaktır. Beyinlerimizdeki engeli kaldıralım ve engelsiz bir dünya için el ele verelim.” ifadelerini kullandı.



Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x