Savaştan kaçan Çerkezler Nizip’teki kampa yerleşti

29 Mart 2013 Cuma 10:01

Suriye'de devam eden iç savaştan kaçarak Türkiye’ye getirilen ilk mülteci Çerkez kafilesi kalacakları geçici kampa yerleşti.Dünya Çerkezleri Dayanışma Komitesi organizasyonuyla özel bir uçakla Beyrut’tan Gaziantep’e getirilen mülteciler...

Savaştan kaçan Çerkezler Nizip'teki kampa yerleşti

Suriye'de devam eden iç savaştan kaçarak Türkiye’ye getirilen ilk mülteci Çerkez kafilesi kalacakları geçici kampa yerleşti.

Dünya Çerkezleri Dayanışma Komitesi organizasyonuyla özel bir uçakla Beyrut’tan Gaziantep’e getirilen mülteciler Nizip’teki Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 2 No'lu konteyner kampına yerleştirildi.

Kamp hayatına alışmaya çalışan Çerkezler, ilk günü yerleşme ve eksiklikleri giderme işleriyle geçirdi.

Çerkez mülteciler kamptaki diğer mülteciler gibi bir taraftan canlarını kurtarıp başlarını sokabilecekleri bir yer bulduklarına sevinirken bir taraftan da arkada bıraktıkları evleri, toprakları, yakınları ve sevdikleri için üzülüyor. Günlük kamp hayatının normal seyrinde sürdüğü konteyner kentte, insanlar alışık olmadıkları bu hayatın uzun sürmemesini temenni ediyor. Suriyeli mültecilere düzenli bir şekilde görevliler tarafından yemek dağıtılıyor. Hastanesi de olan kampta anaokulu ve lise de bulunuyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x