Şehit annesi: Kim bunun hesabını verecek?

05 Ağustos 2015 Çarşamba 15:55

Şırnak’ta yol güzergahına pusu kuran teröristlerin düzenlediği bombalı ve roketatarlı saldırıda, askerliğinin bitimine bir hafta kala şehit olan, aslen Diyarbakır Hani’li Jandarma Er Abdülkadir Pektaş, İzmir’de gözyaşları içerisinde...

Şehit annesi: Kim bunun hesabını verecek?

Şırnak’ta yol güzergahına pusu kuran teröristlerin düzenlediği bombalı ve roketatarlı saldırıda, askerliğinin bitimine bir hafta kala şehit olan, aslen Diyarbakır Hani’li Jandarma Er Abdülkadir Pektaş, İzmir’de gözyaşları içerisinde son yolculuğuna uğurlandı. Törene katılan vatandaşlar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı attı. Pektaş’ın kardeşleri ve babası, Türk bayrağına sarılı tabuta sarıldı. Oğlunun tabutunun arkasından son kez el sallayan annesi Maile Pektaş ise, “Ben de Kürtüm, ben de Diyarbakırlıyım. Analar ağlamasın. Kim bunun hesabını verecek? Günah.” diyerek gözyaşı döktü.

Şırnak merkeze bağlı Milli Jandarma Karakolu'nda yol güzergahına pusu kuran teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit olan 21 yaşındaki Abdülkadir Pektaş için İzmir’de tören düzenlendi. Öğle namazını müteakip Karşıyaka Beşikçioğlu Camisi’nde kılınan cenaze namazına şehidin ailesi, AB Bakanı Volkan Bozkır, İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Mehmet Çetin, belediye başkanları, askerî erkân ve diğer vatandaşlar katıldı. Bakan Bozkır, camide şehidin anne, baba ve kardeşlerinin yanına giderek başsağlığı diledi. Acılı anne, Bozkır’a, “Ben de Kürtüm, ben de Diyarbakırlıyım. Analar ağlamasın. Kim bunun hesabını verecek? Günah.” diyerek ağladı. Kız kardeşi Gurbet ise bu sırada, “Silahını verin, onun yerine ben askere gideyim.” diye feryat etti. Ailenin yakını olduğu öğrenilen bir kişi de Bakan Bozkır’a, “Biz onu havalara atarak askere gönderdik.” diyerek duygularını aktardı. Şehidin cenaze namazı, öğle namazını müteakip İzmir İl Müftüsü Mustafa Muslu tarafından kıldırıldı. Hakların helâl edilmesinin ardından dördü erkek altı kardeş ve babası, Türk bayrağına sarılı tabutun başına giderek uzun süre sarıldı. Törenin ardından şehit Jandarma Er Abdelkadir Pektaş’ın cenazesi, bir süre omuzlarda taşındıktan sonra top arabasına koyuldu. Ardından cenaze aracıyla Kadifekale Şehitliği’ne götürülerek dualarla toprağa verildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x