Selimiye Camisi'nde ilk teravih

18 Haziran 2015 Perşembe 03:59

Edirne’de bulunan tarihi Selimiye Camisi’ndeki ilk teravih namazı, şiddetli yağış sonrasında elektriklerin kesilmesiyle zaman zaman karanlıkta kılındı. 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı geldi. İslam dünyasında ilk teravih coşkusu yaşandı....

Selimiye Camisi'nde ilk teravih

Edirne’de bulunan tarihi Selimiye Camisi’ndeki ilk teravih namazı, şiddetli yağış sonrasında elektriklerin kesilmesiyle zaman zaman karanlıkta kılındı.

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı geldi. İslam dünyasında ilk teravih coşkusu yaşandı. Akşam namazını kılan insanlar, ilk teravihlerini kılmak için camilere akın etti. En fazla ilgi gösterilen camilerden birisi de Edirne’de bulunan tarihi Selimiye Camisi idi.

Cami her önemli gün ve gecede olduğu gibi Ramazan ayında da insan akınına uğruyor. Bu yıl ilk teravih namazını Mimar Sinan’ın ustalık eserinde kılmak isteyenler şiddetli yağışın engeline takıldı. Akşam ile yatsı namazı arasında etkisini gösteren şiddetli yağış cadde ve sokakları göle çevirdi. Bu nedenle çok sayıda insan evlerinden çıkamadı.

Bu arada mübarek üç aylarda Selimiye Camisi’ne 16 yıl sonra ilk kez asılan mahya, Ramazan ayında da yeniden kuruldu. Üzerinde “Hoşgeldin onbir ayın sultanı” yazısı bulunan mahya, muhteşem Selimiye’ye ayrı bir görünüm kazandırdı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x