Sıcaklara aldanan erik ağacı bir ay erken çiçek açtı

13 Mart 2015 Cuma 10:32

Kayseri’de erik ağacı mevsiminden yaklaşık 1 ay önce çiçek açtı. Sıcaklığın geceleri eksi derecelere düşmesi ise don tehdidini beraberinde getirdi. Bugünlerde yolu Seyyid Burhaneddin Bulvarı Hunat Camii önünden geçenler şaşkınlığını...

Sıcaklara aldanan erik ağacı bir ay erken çiçek açtı

Kayseri’de erik ağacı mevsiminden yaklaşık 1 ay önce çiçek açtı. Sıcaklığın geceleri eksi derecelere düşmesi ise don tehdidini beraberinde getirdi.

Bugünlerde yolu Seyyid Burhaneddin Bulvarı Hunat Camii önünden geçenler şaşkınlığını gizleyemiyor. Nedeni ise buradaki erik ağacının, sıcak havaya aldanıp çiçek açması. Ağaç dalları bembeyaz çiçeklerle doldu. Normalde nisan ayında çiçeklenmesi beklenen erik, yaklaşık 1 ay önceden çiçeklendi. Kayseri’de hava sıcaklığının bugünlerde geceleri eksilere düşmesi ise çiçeklerin donma tehlikesini de beraberinde getirdi. Hava durumuna göre ağaçların hormon yapılarının bozulabileceğine dikkat çeken uzmanlar, bitkilerin çiçek açmasını sağlayan hormonların sıcak ve aşırı güneşten dolayı bozulabildiğini ve sonucunda da ağaçların mevsiminden önce ya da sonra çiçek açtığını söyledi.

Bu arada kentteki diğer birçok meyve ağacında ise henüz çiçeklenme yok. Sadece yaprak tomurcukları çıkmaya başladı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x