Sigortasız ve muayenesiz araçlara Emniyet'ten mektup

16 Mayıs 2013 Perşembe 09:42

Emniyet Genel Müdürlüğü sigortası ve muayenesi olmadan trafikte seyreden tam 4 milyon araca mektup gönderdi. Bakın Emniyet'in sigortasız ve muayenesiz araç sahiplerine gönderdiği uyarı mektubunda neler yer alıyor...

Sigortasız ve muayenesiz araçlara Emniyet'ten mektup

Sigortası ve muayenesi olmayan araç sahipleri dikkat! Emniyet Genel Müdürlüğü'nün uyarı mektubu gönderdiği 4 milyon araç sahibinden biri de siz olabilirsiniz. Sigortasız ve muayenesiz araçlara Emniyet'ten mektup gönderilirken kısa süre içerisinde gerekli işlemlerin yapılması gerektiği bildirildi.

Hürriyet'ten alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından muayenesi yaptırılmayan ve sigortası eksik 4 milyon aracın sahiplerine uyarı mektubu gönderildi. Mektupta fenni muayenenin kazaları önlemedeki önemi hatırlatılırken, sigortanın da oluşacak zararları tazmin edeceği kaydedildi. Emniyet'in gönderdiği mektupta, 16 Mart 2003 tarihi itibariyle muayene veya sigortası yapılmayan araçların mağduriyet yaşanmaması için en kısa sürede muayenesinin ya da sigortasının yapılması istendi.

1 MİLYON LİRALIK MALİYET

Bu hafta gönderimine başlanan mektuplarla beraber trafikte muayenesiz, sigortasız araç kullanımının azaltılmasının amaçlandığının altı çizildi. Mektuplar araçların tescil adreslerine gönderilirken toplam gönderi maliyetinin ise 1 milyon TL'yi aştığı öğrenildi.

MEVZUAT DEĞİŞİRSE CEZA GELİR

Emniyet'in mektuplar sayesinde bilgi-veri bankasını da güncelleyeceğini ifade eden Trafik Eğitim ve Daire Başkanlığı Başkan Yardımcısı Ersan Akbaba, "Bu müdahale ile hem adres güncellemeleri yapılacak hem de hurda araçların trafik kayıtlarından temizlenmesi sağlanacak. Uygulama ile bilgi kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak. İşlemelerini tamamlamayan araçlar için şu anda bir para cezası uygulanmayacak. Ancak ileride mevzuat ve kanunlarda bir değişiklik olursa ceza kesilmesi gündeme gelebilir" diye konuştu.

Türkiye'de yaklaşık 17 milyon araç bulunuyor. Emniyet'in 4 milyon araca eksik işlem mektubu göndermesi her 4 araçtan birinin yasal koşullara uygun olmadan trafikte seyrettiğini gösteriyor. En çok muayenesiz araç kategorisinde ise 1,5 milyon adetle motosiklet ve 1 milyon traktör var.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x