Sındırgı'da meyve ağaçları aldandı

19 Şubat 2013 Salı 11:25

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyredince meyve ağaçları çiçek açmaya başladı. Ziraat Mühendisi Barış Bolat, yalancı bahara aldanan ağaçların çiçek açmasının, yazın meyve fiyatlarının...

Sındırgı'da meyve ağaçları aldandı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyredince meyve ağaçları çiçek açmaya başladı. Ziraat Mühendisi Barış Bolat, yalancı bahara aldanan ağaçların çiçek açmasının, yazın meyve fiyatlarının yüksek olmasında etkili olacağını belirtti.

Kışın ortasında birçok şehir karla bembeyaz olurken Sındırgı'da ağaçlar çiçek açtı. Özellikle doğu kesimlerinde kış şartları günlük hayatı olumsuz etkilerken ilçede sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu ağaçlar uyanmaya başladı. Bunu hayra yormadığını belirten Bolat, “Büyüklerimizin dediğine göre zemheri ayının sonlarındayız. Normal şartlarda havaların soğuk ve karlı olması gerekiyor ama maalesef yazdan kalma günler yaşıyoruz. Havaların sıcak gitmesi, meyve ağaçlarını da şaşırtarak çiçek açmasına sebep oluyor. Gördüğünüz gibi kayısı ağacı çiçek açmış. Bundan sonra bu tür durumlara çok sık rastlayacağımızı zannediyorum. Ağaçlar aldanarak çiçek açıyor ama daha sonra havaların soğuk gitmesi neticesinde çiçeklerini dökecekler ve meyve vermeyecekler. Bu yaz meyve fiyatları yüksek olacağa benziyor.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x