Sındırgılı Recep Parlak, topladığı tarihî eserlerle Osmanlı evi oluşturdu

20 Şubat 2013 Çarşamba 11:07

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde yaşayan emekli Recep Parlak, Osmanlı dönemine ait eserleri toplayarak, müze şeklinde bir Osmanlı evi oluşturdu. Çeşitli yerlerden toplanan kullanılmayan yüzlerce tarihî eser, Parlak sayesinde değerlendirilmiş...

Sındırgılı Recep Parlak, topladığı tarihî eserlerle Osmanlı evi oluşturdu

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde yaşayan emekli Recep Parlak, Osmanlı dönemine ait eserleri toplayarak, müze şeklinde bir Osmanlı evi oluşturdu. Çeşitli yerlerden toplanan kullanılmayan yüzlerce tarihî eser, Parlak sayesinde değerlendirilmiş oldu. Eski radyolar, bakır kapkacak, yün dokumalar gibi çeşit çeşit eski eşya, gelecek nesillere atarılacak.

Recep Parlak, Sındırgı'ya bağlı köylerde komisyonculuk yaparken gördüğü tarihî kaplardaki eski yazıları merak edip toplamaya başladığını anlattı: “Emekli olduktan sonra komisyonculuk yapmaya başladım. Köylerde gördüğüm eski kaplardaki yazıları merak edip topladım. Daha sonra eski radyolar ilgimi çekmeye başladı. Kullanılmayan eski eşyaları toplamaya devam ettim. Aldığım eşyaları, bakım onarım yaptıktan sonra gelecek nesillere bırakmak için biriktirdim. Kurtuluş Mahallesi'nde oluşturduğum Osmanlı evi ve dükkânında sergilemeye başladım. Bugün geldiğim noktada, topladığım antikalar dükkânıma sığmaz oldu. Antik Osmanlı evinde 1328 yılında Hacı Mehmet Efendi için özel yapılmış bakır çanak başta olmak üzere eski dönemlerde kullanılan tabanca, kandil, kahve değirmenleri, gümüş mühür gibi yaklaşık 300 eser bulunuyor. Termal turizm için ilçemize gelen misafirlere burayı gezdiriyorum ve eserler hakkında bilgi veriyorum. Kaybolmaya yüz tutmuş eserleri gelecek nesillere bırakacağım için çok mutluyum.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x