Sit derecesi düşürülen Urla villaların bulunduğu bölgede keşif yapılacak

18 Mart 2015 Çarşamba 16:59

İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli köyü Hacılar Koyu'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaman zaman ailesiyle tatilini geçirdiği kaçak ve ruhsatsız villaların bulunduğu alanın sit derecesinin düşürülmesiyle ilgili davada, yarın...

Sit derecesi düşürülen Urla villaların bulunduğu bölgede keşif yapılacak

İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli köyü Hacılar Koyu'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaman zaman ailesiyle tatilini geçirdiği kaçak ve ruhsatsız villaların bulunduğu alanın sit derecesinin düşürülmesiyle ilgili davada, yarın İzmir 2. İdare Mahkemesi ile birlikte avukatlar ve mahkemece görevlendirilen bilirkişiler bölgede keşif yapacak.

Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV) ile Barolar Birliği Çevre ve Kent Komisyonu’nda görev yapan 33 avukatın, doğal sit derecesi düşürüldüğü gerekçesiyle İzmir 2. İdare Mahkemesi'nde açtığı davanın oldukça önemli olduğunu ifade eden Av. Şehrazat Mercan, “Yarımadada 20 yılı aşkın süredir tek bir köylünün, arazi sahibinin sorunu çözülmemişken, bütüncül bir çalışma, koruma amaçlı plan yapılmamışken, arazi sahipleri zeytin ağaçları dikti diye ceza mahkemelerinde yargılanırken kişiye ve bu koya özel işlem yapılması, hukuk devleti olmanın sonucu değildir.” dedi. Av. Mercan, mücadelelerinde sembolik de olsa haklı olduklarını ve sonuna kadar hukuk arayışını sürdüreceklerini belirtti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x