Siyaset fikirleri eğip büküyor

11 Kasım 2019 Pazartesi 12:20

1860’lı yıllarda Osmanlı imparatorluğu hâlâ üç kıtada geniş topraklara sahipti fakat Müslüman halk arasında okuryazarlık oranı yüzde 2, diğer Osmanlı halkları arasında bu oran yüzde 20 civarındaydı!

Siyaset fikirleri eğip büküyor

1860’lı yıllarda Osmanlı imparatorluğu hâlâ üç kıtada geniş topraklara sahipti fakat Müslüman halk arasında okuryazarlık oranı yüzde 2, diğer Osmanlı halkları arasında bu oran yüzde 20 civarındaydı!

Osmanlı’nın çöküşünün sebepleri konusunda en önemli ipuçlarından biri bu tablodur.

İstediğimiz kadar Abdülhamid İngiliz elçisini tokatladı diye senaryo uyduralım, Osmanlı kendi devlet ve toplum yapısındaki geri kalmışlıklar yüzünden çöktü.

Böyle değil de Osmanlı’nın çöküşünü bugüne göre uydurulmuş komplo teorilerine bağlarsak tarihi anlamamış oluruz.

Öyle bir zihinle günümüzdeki asli faktörleri de anlayamayız.

Onun için, tarih geçmiş ve gereksiz bir bilgi yığını değildir. İnsanlığa ve bize yön veren dip dalgalarını anlamak için gerekli bir araştırma alanıdır.

OSMANLI REAYASI

Yukarıda verdiğim okuryazarlık oranlarını Namık Kemal’den aldım, yaklaşık rakamlardır. Bütün kaynaklar Osmanlı Hıristiyanlarında eğitimin, ticaret ve sanayiin geliştiğini, Müslümanların her bakımdan geri kaldıklarını yazıyor.

Matbaayı Müslümanlardan iki asır önce almışlardı zaten.

Sırp, Yunan, Bulgar “reaya”, böylece öz güven kazanacak, uluslaşma duygusuyla ayağa kalkacaktı.

Namık Kemal, Abdülaziz devrinde Londra’da Osmanlı Türkçesiyle çıkardığı Hürriyet gazetesinde, Osmanlı’daki kötü yönetim yüzünden “millet-i sadıka” Ermenilerin de zamanla ayrılıkçı akımlara kapılacakları uyarısında da bulunmuştu; kehanet değil, öngörüydü yazdıkları.

Namık Kemal, Hürriyet gazetesinin 27 Temmuz 1868 tarihli 5. Sayısından başlayarak Osmanlı’nın, Türklerin ve genelde Müslümanların geri kalma sebepleri konusunda bir dizi makale yazdı. İlk makalesi “Türkistan’ın esbab-ı tedennisi” (geri kalma sebepleri) başlığı taşır. ‘Türkistan’ dediği, Osmanlı Türkleridir.

‘Türk’ kavramının ‘ahali’yi aşan bir aidiyet kavramı halinde evrimleşmisinin de öncülerinden biri Namık Kemal’dir.

Bu makalelerinde bir zamanlar “cihangirâne devlet” olan Osmanlı’nın “keyfi idare, istibdat, zulüm ve cehalet” yüzünden nasıl geri kaldığını, halkın zulüm altında ezildiğini anlatır… Ve sorar:

“Şimdi böyle kalıp batalım mı, yoksa her millet ne yolda ileri gidiyorsa bizde işimizi uydurup yürüyelim mi?..” (28 Temmuz 1868)

Koçi Bey risalesinde de sık sık “zulüm” kavramının kullanıldığını hatırlamalıyız.

KÖKSÜZ FİKİRLER

“İnsan için beyni neyse, millet için ilim odur” diye feryat eden de Namık Kemal’di.

Bizde hukuk, kanun, anayasa, kuvvetler ayrılığı, parlamento fikirlerinin ve hatta ‘tarih bilinci’nin az sayıdaki öncülerinden biri Namık Kemal’dir.

En önemlisi, kuvvetler ayrılığı fikrinin öncüsü olmasıdır. “Sistem meselesi”ni kavrayan ilk düşünürümüz Namık Kemal’dir diye düşünüyorum.

Namık Kemal’in “vatan şairi” olmaktan ibaret sanılıp diğer alanlardaki öncü fikirleri maalesef büyük çapta unutuldu.

Bizde ana fikir ve siyaset akımları, tarihteki kökleri unuttular. İslamcılar, milliyetçiler, inkılapçılar, liberaller ve hatta solcular tarihimizdeki köklerini, öncü düşünürlerini ne kadar bilirler?

Bu yüzden bu akımlar günümüzde tarihten aldıkları bir kısım slogan ve kelimeleri tekrarlıyorlar ama fikir derinliği zenginliği yok. Yüzeysel kaldıkları için işte kolayca eğilip bükülüyorlar. Fikirlerin prensipleri değil, siyasi güç kavgası beyinlere hükmediyor.

NAMIK KEMAL’İN GAZETESİ

Vakıf Bank Namık Kemal’in Hürriyet gazetesinin tıpkıbasım ve Latin harfleriyle tam metnini iki büyük cilt halinde yayınladı: “Sürgünde Muhalefet, Namık Kemal’in Hürriyet Gazetesi”

Birinci cilt 1868-1869 yıllarını, ikinci cilt 1870 yılındaki Hürriyet’leri kapsıyor.

Muazzam emek isteyen bu çalışması için Alp Eren Topal’ı yürekten tebrik ediyorum.

Yayıncılığa giren Vakıf Bank’ı da böyle kaynak eserler yayınlayacağı için kutluyorum.

Daha önce Prof. İsmail Kara “Namık Kemal’in Bütün Makaleleri-1” adlı kitabını Dergah Yayınları, Mustafa Nihat Özön’ün “Namık Kemal’in İbret Gazetesi” adlı kitabını Yapı Kredi Yayınları neşretmişti.

Muhafazakarlar, milliyetçiler ne kadar okuyoruz diye sormalı değil mi? Cevdet Paşa’yı, Münif Paşa’yı, Namık Kemal’i, Şehbenderzade’yi, Sait Halim’i, Ziya Gökalp’i, Mümtaz Turhan’ı, Ali Fuat Başgil’i, Erol Güngör’ü?..

Taha Akyol: Karar Gazetesi

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 20

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

40 seneki söylediği herşeyi aynen ezberine almış zartlıyor duruyor.kimse demiyor bu kişi kim??nasıl birisi-neden hep aynı cümleleri teknanlıyor demiyor.yersen**böyle bir milletin "2çağdaş modern dünyadaki yeri bence **sıfırr..kızmayın zira elimize ne verilirse ağzımıza sokuyoruz hemde bakmadan-incelemeden.böyle insan dünyada çok varmı???sanmıyorum.sarhoşa -ayyaşa-ot içenine -delinin eline bile birşey versen yeminle evire çevire bakıyor bu ne diye,,.ize verdimi hemen sağol deyip yumuluyoruz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

>bir ülkenin yasalarını din kuralları belirlemez...dyen ahmaka bakarmısınız..bu gün modern dünyanın ve ülkemizin kullandığı manunlar yiahudi̇ ve tanah(sabetay sevi""kanunlarıdır..eee!!birde demişki bu vatandaş"""her ülke için meşru devlet,düzeni anayasalı devlet düzenidir**ne kadar tuhaf milletiz ulan!!herkesin verdiğini ya ağzımıza götürürüz yada yanımıztaki taşıdığımız aptallık çuvalına sokarız.belki adamın elinde**eşek şarağı vardır dyen bir insanımıza rastamayacakmıyım.şu taha akyol

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

namık kemalı refans almıştı bu vatandaş o dönemin(mason)adamı ne diyor bakınız===>bir ülkenin yasalarını din kuralları belirlemez. her ülke için meşru devlet düzeni anayasalı devlet düzenidir..zavallı bilmezmiki.tevrat şeiriatı babil sen hadren.mö.2000 de talmut bu günki yahudilerin"şeriat hükümlerini insanlar hahamlar konsülü kabul etti.dünyadaki hukuk düzeninin büyük bir bölümü talmut uyduruk şeriatıdır**sabetay sevi'nin tevrat (eski ahit)ve incilin(yeni ahit)karışımından olan **tanah*

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

şiyar eden*kültür hirsizi bir kavim olarak hayatına devam eder.türk milleti bu gün hala **kültür yobazıdır maaselef.onun geçmisişindeki değerli insanların yazılarını-küçük görürler..bakınız -gerçek sosyalist-sevmem ama gerçek bir milliyetçi den üstün olan*atilla ilhan beyefendi̇ ne di̇yor bu kültür yobazlari i̇çi̇n!==>**sanki̇ sinan:leonardodan daha önemsi̇z***sanki̇ mevlana-dante'den daha küçük**sanki̇ i̇tr-i̇ efendi̇ bach"ın eline su bile dökemez-bize bunu hala öğretmiyorlarmı acaba niyeki

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

böyle **munis tekinalp(moiz kohen"kafasıyla üretmiştir.aslında islam milliyetçiliği bu günki dünya hristiyan ve yahudi milletçiliğinin temelindede onların*din milliyetçiliği yatar...onun içindir ki.ölü yaşayan türk.yaratıcısından habersiz olan türk tür ve bu türk----medeni sözüm ona modern düyda dımdızlak bir kavim olarak kalır--tüm fikirlerini( avrupanın ağzı şarap kokan .sapık ve homoseksüel üstad -aristoların-cicifosların-aristoteleslerinin bok kokan fikirleriyle-donatmayı kendine şiyar

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 9 ay önce yorumlandı

**bu**maseçüses beyinliye bir cevap yadım.ulan .1453 de fatih mehmet sultan han hazretleri nüfusu 15bin olan karay(karim yahud türklerini)alıp getirdi.bu günki !karaköy(ismini bu karaylardan alır)yerleştirdi ama o türk bildikleriniz o ülkenin ve bu günki ülkenin torunları olan karaim yahudileri hala ensemizde boza pişirirler.para-para-para .sanki analarının nikahı paradır**aslanım müslüman olmadıkça türk -esir- köle-güdük kalmış insanlar topluluğudur...milliyetçilik turancılığı

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

**burada "masea çuses beyinli "birisi atatürkü överken bir önrek verdi dedki falanca zaman rusyada "karay türklerinde 2000kişi kalmış onlara gazi sözüm ona "alfabe göndermiş,""bu mamçak kafalı güya .bu karay türklerini biz bilmiyormuşuz v bizi acaip yerden yere vuruyor-nelmer demiyorki yobaz kafalı cahil..efendim gazi kamalın yaptığına bak birde bu günlerde yaptıklarımıza bak gilerinden**tabiki sakat oldukça manidar bir düşünce ki bu tür düyünceleri atalarımız""sekil akıl"saçması der

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

ettim..bu iki yüzlü piçin fransadaki türkiye ile ilgili makaleleri tam terstir-bize bizei metpü sena eder fransada bize ana avrat neredeyse kayan.onun için **piyer lotiye ""orospu çocuğu "payesini uygun buldum.sizden özür dilerim alçaklara sevdikleri küfürlerle iltifat etmeyi maalesef seviyorum..ama ben esas olan **yurdumu-milletimi-özümdende çok seviyorum-saygı selamlar sunarım

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

***kakaladilar..tükçülüğün esaslari sonradan===>türkün amentüsü gi̇bi̇ bi̇r puştluğa döndü....kurani türkçe okuyun-namazi türkçe surelerle okuyun-çocuklariniz i̇smi̇ni̇ arapça koymayin-ezaninizi türkçe okuyun vs..bunlar si̇zi̇n amentünüz olmasin zi̇ra**eğer di̇ni̇ni̇z varsa ki̇ tüm semavi̇ di̇nleri̇n ori̇ji̇nalleri̇nde **ahi̇ret duygusu ve hesap verme günü vardir.böyle amentu i̇le ancak bi̇lezi̇k gi̇bi̇ ....yaparlar.neyse.hepsi̇ bu...**pi̇yer loti̇ ismini yazamamışım-neden ona hakaret

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

****moi̇z kohen"denen i̇bli̇s i̇di̇-ayni kör tapa mi̇lli̇yetçi̇li̇ği̇ni̇ tutu türki̇leye acai̇p mi̇lli̇yetçi̇ görülen soytari önceleri̇ kürtçülüğün esaslarini -muni̇s teki̇nalp'i̇n zi̇yayi kandirarak ona ""türkçülüğün peygamberi̇"lakabini vererek yüceltti̇ ===>ve "türkçülüğün esaslarina çevi̇rtti̇....bu gün ki̇ mezari fransada"yahudi̇ler mezarliğinda "leşi̇ zibarmaktadir.ayni yahudi̇ler eski̇den sancak-eyalet mesabesi̇ndeki̇ ülkelere gi̇derek onlarada"baas"mi̇lli̇yetçi̇li̇ği̇ni̇

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

*bi̇ti̇ş===>atatürkün yaninda masasinda çok çok oturan kalkan ve ömrü **türk mi̇lleytçi̇li̇ği̇ i̇le gazi̇ kamala danişmanlik yapan.hatta 18.yy.sonlarinda**vatan*i̇si̇mli̇ gazeteyi̇ bi̇le yayinlayan*muni̇s teki̇nalp beyefendi̇di̇r..bu beyefendi̇ cumhuri̇yet dönemi̇nde üzeri̇nde -solda kamalinn-sağ i̇smeti̇n resmi̇ olan dai̇li̇ bi̇r dergi̇ yayinladi adi*türk ruhu""dergi̇si̇ni̇ çokça yayinladi ama maalesef bu **muni̇s teki̇n alp denen orospunun pi̇çlemesi̇ sabetayi̇s selani̇k dönme yahudi̇si̇

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

son söz====>kendi̇ni̇zi̇ kandirmayiniz....di̇ni̇ni̇zi̇ muhnafaze ederseni̇z vatansever gerçek bi̇r i̇nsan olursunuz ve ülkeni̇zi̇n toprağina sadik olursunuz.yoksa mi̇lli̇yetçi̇li̇k**savaşin başinda lazim olur..hey.heeey.dersi̇ni̇z sonra aninda gi̇dersi̇ni̇z--temeli̇ di̇ne dayanmayan mi̇lli̇yetçi̇li̇k..kuru kupkuru ,suyu tarafindan terkedi̇lmi̇ş ""derelere"dönersini̇z böyle i̇nsanlari buralara sokmayiniz...selam ve dua i̇le

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 9 ay önce yorumlandı

böl:8=>**mi̇lli̇yetçi̇li̇k odurki̇===>i̇nanç sathina zuhur etmedi̇kçe kisir , üremesi̇ ve desteklenmesi̇ mümkün olmayan dar bi̇r mi̇lli̇yetçi̇li̇k olur**haber alp lütfen di̇ni̇ni̇ kendi̇ benli̇ği̇nde ve i̇çi̇nde yücelt bunu yaparsan mi̇lli̇yetçi̇si̇ndi̇r--öyle atei̇st türk kavi̇mleri̇ni̇ sahi̇plenmeyi̇n-cumhur başkanliği forsundada bi̇r yahudi̇ türk devleti̇ vardir "hazar"devleti̇.ama si̇zi̇ di̇ki̇ne bi̇le takmazlar-böyle mi̇lli̇yetçi̇kl "turancilik""asla gerçekleşmez aslanim kendi̇ni̇zi̇

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 9 ay önce yorumlandı

böl:6===>baas"çilik mi̇lli̇yetçi̇li̇ği̇ni̇n aynisini b.i̇zede kakaladilar..aslinda dünyada mi̇lli̇yetçi̇li̇k tabi̇ki̇ vardir ama onlarin mi̇lli̇yetçi̇li̇ği̇**emi̇le durkhai̇m"tanimladiği gerçek mi̇lli̇yetçi̇li̇kti̇r.bereket bu mi̇lli̇yetçi̇li̇ği̇ ömrünün sonunda akli bayina gelen"turkeş"ve şi̇mdi̇lerde sayin:devlet bahçeli̇ni̇n mi̇lli̇yetçi̇li̇ği̇ ülkemi̇zde olmasi sevi̇ndi̇ri̇ci̇di̇r..nedi̇r ""durkhai̇m i̇n mi̇lli̇yetçi̇li̇ği̇ o şöyle tari̇f eder bu günki̇ dünya mi̇lyi̇etçi̇li̇ği̇ni̇i̇

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 9 ay önce yorumlandı

böl:6==>cennet mekan abdulhamid han..arkasını döndü.ellerini açtı--yarabbilalemin sana hamdolsun ki benim şu zelil halime düşürenlerin hiçbirisi benim asli tebaam türk milletinden çkmadı çok şükür dedi..bir millyetçi osmanlıyı anlamadan**sapık kürt millliyetçisi olan Allahsız yahudi""ziya gökalpın"üsdadı azamı olan-gazi kamalın yanında türk-tarihi dili hakkında danışmanı gibi olan"munis tekinalp"gibi birisinini""çaylağı kürt zi̇yanin)o araplarada yahudi̇lerce kafalarina kazinan baab"çilik

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 9 ay önce yorumlandı

böl:5===>aynı zamanda***aaaaahhhhhhh!!şu benim içimde kahrolası insan sevgisi"""evet ali ceddimizi yıkan budur.düşüne biliyormusun 72.5 buçuk milletten neler devşirmiş.onları bey-paşa-efendi-sanat alimi -edebiyatçı-tiyatrocu(kadın rollerini erkekler oynardı(zenne-yada gayri müslüm kadınları)yetiştirdiyer ama bunlar müslümanım dediler çoğu samimi oldu ama çoğunu gördükki.ikinci abdulhamiidi indirmeye tebliği için tebellüye gelen ""damgalı orospu çocukları nın alayı-ermeni-sabetayist yahudilerdi

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 9 ay önce yorumlandı

böl=4bulunduğum semt eyüp taraflarındaydı.ve gittiğim ne kadar kafe(kıraathane arsa)hepsinin bir köşede sayısı çok kitaplar gördüm hepsi eski türkçe-birisinin üstünde dünya ve gezegen şekilleri vardı..neyse demekki bizdeki pörsümüş mamçaklar %22 alsınla ve uygun şekilde seyahatei deraaan etsinler onunla..kim ki al-i osmaniyi suçlar ve ayıplarsa bunun sebebi şu==> eey!. kendini milliyetçi -ülkücü--dindar-sosyalist-Allahsızlar kimseniz al-i osmaniyi yıkan tek şey onun bir film ismidir bu

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 9 ay önce yorumlandı

böl;:;^3===>be patavatsız adam.hukukçumyum diyorsun hukuk harici her bir moku biliyorsun.amacını bile hala öğrenemedim..neyse bu.pişer yti devam ediyor.yanımdaki bayanla bir kafeye(kıraat haneye gittim"çoğu nargile benzeri tütn içiyorlardı.dönüm bakmadılar bile salam verdim yere bakarak aldılar.sebebini sonra öğrendim..böyle bir millet nasılda süper olmasın dedim meğerse yanımda kadın varmış onun için bakmadan selamımı aldılar-bize kahve ve çay ikram ettiler durmadan----sonra bulunduğum yer

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 9 ay önce yorumlandı

böl:2==>mümkün değil. pirey loti denen orospu çocuğu ıstanbuldan çook bahseder.osmanlının sosyal hayatı ve ""çevre-şehircilik"uyumunu çok yazar.bu yazılarından birisi. sokaklar boş(bu günki gibi it -kopuk.satanist-ateist-işsisiz-)herkes işinde gücünde.sokaklar tenha bülbül sesleri bazı evlerin camında ilahiye benzer yanık sesli sonradan öğrendimki ""kuran tilaveti yapanlar)osmanlılının nüfusunun kahir eksininin islam olanları herkes ""arapça okuya bildiğine göre .nasıl %2 oluyor be

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 9 ay önce yorumlandı

**bu kişi rengini hala belirtememiş ve son dönemlerimizde rengi ortaya ayyuka çıkmış bir vatandaştır.osmanlının okuma yazma oranı %2 diyen daha önce sabetayist yahudilerin uydurması temel baz bil gi olarak ele alınmıştır,1864 te 23.800 ...milyon nüfüslu osmanlı devletinin ancak 11.340 milyonu okuma yazma bilmiyor buda %45 lere tekabul eder demekki geri kalanı %55 osmanlının okuma yazmasını gösterir.sonra (kemal karpat bu konuda çok eserler yazdı onun belgelediği konu budur)%2 olması mümkün

0 Kişi beğendi.