Soğuk havalarda iş kazalarına dikkat

23 Aralık 2012 Pazar 17:29

Marmara İSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, kış aylarında havaların soğumasıyla işçilerde üşümeyle meydana gelen konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağılmasının, iş kazalarında artışa neden olduğu...

Soğuk havalarda iş kazalarına dikkat

Marmara İSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, kış aylarında havaların soğumasıyla işçilerde üşümeyle meydana gelen konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağılmasının, iş kazalarında artışa neden olduğu uyarısında bulundu.

Havaların soğumasıyla üşümeden meydana gelen fiziksel zaafların, iş kazalarına davetiye çıkardığını anlatan İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, “Termal şartların 18 derecenin altına düştüğü ortamlarda, fiziksel aktivite yoğunluğu ne kadar yüksek olursa olsun vücudun ısı düzenini olumsuz etkiler. Dikkat gerektiren ve monotonluk arz eden işlerde konsantrasyonu olumsuz yönde etkilemekte.” dedi.

Varlık, özellikle hassasiyet gerektiren operasyonlarda parmakların uç bölgelerinde soğuktan kaynaklı hassasiyet azalışının hatalara neden olduğunun altını çizdi. Varlık, aşırı soğuklarda ağır iş yapmanın kalp krizini tetiklediğine vurgu yaparken, “Efektif hava sıcaklığı; havadaki nem oranı, hava hareketi ve ortam sıcaklığının etkisi altında çalışanın hissettiği sıcaklıktır. Bu sıcaklığın ağır işlerde 15-16, oturarak yapılanlarda 19, ayaktaki işlerde 17, ağır bedensel işlerde 12, bürolarda 20, laboratuvar ortamında 18 derece olmalıdır. İşletme, işin ortamına göre efektif sıcaklığını sağlamalı ve gerekli tedbirleri almalıdır.” şeklinde konuştu.

İşletmenin kuruluş aşamasından itibaren, yalıtım ve ısıtma sistemlerinin sağlanmasının gerekliliğine vurgu yapan Hülya Varlık, “Fabrika kurulurken, çatı ve kuzeye bakan duvar yalıtılmalı. Fabrikanın ısıtma düzeyini yörenin iklim koşulları, içinde bulunan mevsim, yapının tipi, yapılan işin gerektirdiği kas çalışması, üretim süreci ve işçilerin giyinme alışkanlıkları belirlenmelidir.” diye ifade etti.


Yorum Gönder

@name x