Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Samsun’da anıldı

13 Mayıs 2013 Pazartesi 10:13

Osmanlı Devleti döneminde Anadolu’nun manevi mimarlığını yapan Somuncu Baba ile yüzyılımızın en önemli divan şairlerinden mutasavvıf Osman Hulûsi Efendi, Samsun’da düzenlenen bir panelle anıldı. Genel merkezi Malatya’nın Darende ilçesinde...

Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Samsun'da anıldı

Osmanlı Devleti döneminde Anadolu’nun manevi mimarlığını yapan Somuncu Baba ile yüzyılımızın en önemli divan şairlerinden mutasavvıf Osman Hulûsi Efendi, Samsun’da düzenlenen bir panelle anıldı.

Genel merkezi Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Hulusi Efendi Vakfı tarafından düzenlenen 'Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli' Tokat ve Amasya’nın ardından Samsun’da geniş bir katılımla gerçekleşti. Müftülük Konferans Salonu’ndaki panel Büyük Cami Müezzini Mustafa Demirci'nin Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra Hulusi Efendi Vakfı’nın faaliyetlerinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi sunuldu. Panelin açılış konuşmasını yapan Hulusi Efendi Vakfı Genel Müdürü Resul Kesenceli, ulu kişilerin yaşadıkları beldeyi önce manen, sonra madden mamur ettiğini, yaşamları boyunca da tüm büyük bir coğrafyayı muhteşem bir sanat ve estetik anlayışıyla şekillendirdiklerini belirtti.

Kesenceli, “Bundan 6 asır önce yaşayan Somuncu Baba Hazretleri, Osmanlı coğrafyasının maneviyat güneşidir. Onun yetiştirdiği, ondan feyz alan mutasavvıflar onbeşinci yüzyıldan sonra özellikle Osmanlı coğrafyasında çok büyük etkiye sahiptir. Eserleri ve fikirleriyle bu dünyanın gelişip büyümesine katkıda bulunmuşlardır. Bu meşaleyi elden ele, gönülden gönüle bizlere ulaştıran büyük insan, gönüller sultanı Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi’dir. Osman Hulusi Efendi, ceddine ve yolundaki seleflerine uyarak nasihatlerde bulunmuş, ömrü boyunca başkalarında ayıp görmemeye çalışmış, olanları da örtmüştür. İnsanlığın maddi ve manevi imarı için çalışmış, ömrünü hayra ve hizmete adamıştır.” şeklinde konuştu.

Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli de 'Somuncu Baba Hazretlerinin Talebeleri ve Osmanlı Coğrafyası Üzerine Etkileri' konulu sunum yaptı. Kemikli, Hulusi Efendi Vakfı’nın panel programları ve çeşitli etkinlikler ile Somuncu Baba’nın ilim ve irfan sofrasını bir kardeşlik, muhabbet ve diriliş örneği olarak Anadolu’ya yaydığını söyledi. Somuncu Baba’nın en önemli özelliğinin, yetiştirdiği ve Osmanlı coğrafyasına büyük etkileri olan talebeleri olduğunu ifade eden Kemikli, “Hiç eser yazmamış bile olsaydı sadece talebesi Hacı Bayram-ı Veli gibi kamil bir insanı yetiştirmiş olması onun büyüklüğünün göstergelerinden biridir. Somuncu Baba, yetiştirdiği talebeleri ile öyle bir ocak uyandırmıştır ki baktığınızda Anadolu’nun yanı sıra Balkanlar ve Osmanlı coğrafyasında hizmet etmiştir. Halkın müslümanlaştırılması ve daha güçlü bir İslami kimlikle hizmet etmesini sağlamıştır. Somuncu Baba’nın ocağından Osmanlı Devleti boyunca müderrisler, devlet adamları yetişmiş, etkileri oldukça geniş sahalara ulaşmış ve yıllarca devam etmiştir. Somuncu Baba, bir çınar ağacıdır, kökleri ve dalları bütün topraklarımızı kuşatmış, vatanı vatan yapmıştır.” dedi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Özköse ise 'Hulusi Efendi Hazretlerinin Hayatı ve Sosyal Hayat Üzerindeki Etkileri' konusunda sunum yaptı. Özköse, Hulusi Efendi’nin insanları istikamete sokan, yolda olmayı öğreten, izler bırakan, sonsuzluk yolunda vuslata erdiren bir derya ve bir kıymet olduğunu söyledi. Büyük zatları anmak kadar anlamaya ihtiyaç olduğunu da hatırlatan Özköse, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanları, örnek bir yaşama ulaştırmaya gayret eden Osman Hulusi Efendi sevmeyi, kavga ve nizadan uzak durmayı, kimsenin kalbini incitmemeye dikkat çekerdi.”

İnsanların, yaşadıkları yerlerde etrafına baktıklarında memleketin arka sokaklarını da değerlerinden kopan çocukları da görmesi gerektiğini vurgulayan Özköse, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yetişen neslimize idol olarak İngiliz, Amerikalı, Fransız ve okyanus ötesi iklimler gösteriliyor. Onların Shakespeare'i varsa bizim Mevlanımız, Yunusumuz, Hacı Bektaş-ı Velimiz, Somuncu Babamız, İhramcızademiz, Osman Hulusi Efendimiz gibi değerlere sahibiz. O nedenle çocuklarımıza sahip olduğumuz değerleri doğru bir şekilde aşılamalıyız.”

Paneli Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamit Hamidettin Ateş, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk ve çok sayıda vatandaş izledi. Panelin sonunda, vatandaşlara Somuncu Baba Sebil Ekmeği dağıtıldı.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x