Taksim'de köşe kapmaca

19 Mayıs 2013 Pazar 18:29

Gençtürk adlı grup Taksim Tünel’den, Meydana yürümek isteyince polisle aralarında gerginlik yaşandı.

Taksim'de köşe kapmaca

Gençtürk adlı grup Taksim Tünel’den, Meydana yürümek istedi.Ancak çevik kuvvet ekipleri yolları kapatarak izin vermedi. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı polis ile grup arasındaki ortak nokta ise İstiklal Marşı ve saygı duruşu oldu. Saygı duruşunda esas duruşa geçen polis, İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada da selam durdu.

Gençtürk adlı grup "Atatürk sizi çağırıyor 19 Mayıs'ta çılgın Türkler Taksim'e" çağrısıyla Taksim Tünel Meydanı’nda toplandı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle toplanan grup yaklaşık 300 kişiydi. Tünel Meydanı’nda toplanan grup ellerinde "T.C ilelebet" yazılı dövizler ve balonlar taşıdı. "Mustafa Kemal’in Askerleriyiz" yazılı pankartların taşındığı eylemde, gruptakiler ‘T.C ilelebet’ yazılı beyaz tişörtler giydi. Polis Tünel Meydanı’nda toplanan grubun Taksim İstiklal Caddesi’ne çıkmasına izin vermedi. TOMA ile çevik kuvvet ekipleri ile İstiklal Caddesi’ne çıkan yollar kapatıldı. Bir süre sloganlar atan grup 19 Mayıs Gençlik Marşı okudu. Polis grubun yürümek istemesi halinde müdahale edeceğini belirtti. Bunun üzerine grup yürümekten vazgeçti.

POLİSLERDEN SELAM

Grup önce saygı duruşunda bulunda ardından İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sırasında polislerin selam durduğu görüldü. Grup adına basın açıklamasını Gençtürk Başkanı Mehmet Esen okudu. Basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atan grup, ellerindeki balonları uçurdu.

TAKSİM’E ÇIKMAK İSTEYEN GRUP İLE GERGİNLİK

Eylemin bitiminin ardından dağılma sırasında ise polis ile grup arasında köşe kapmaca oynandı. Gruptan bazıları ara sokaklara girerek İstiklal Caddesi’ne çıkmaya çalıştı. Polis caddeye çıkan yolları kapattı, grubun geçişini kalkan ile kapattı. Grup ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x