Tarihi çeşmeyi kafeye kattılar

06 Ağustos 2015 Perşembe 13:28

Beylerbeyi'nde Sultan 2. Abdülhamit döneminde yapılan Hamid-i Evvel Camii önündeki tarihi çeşme, kafeye dahil edildiği için mahkemelik oldu. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, çeşmenin bulunduğu alanın boşaltılması için dava açtı....

Tarihi çeşmeyi kafeye kattılar

Beylerbeyi'nde Sultan 2. Abdülhamit döneminde yapılan Hamid-i Evvel Camii önündeki tarihi çeşme, kafeye dahil edildiği için mahkemelik oldu. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, çeşmenin bulunduğu alanın boşaltılması için dava açtı. Burada faaliyet gösteren bir kafenin tarihi çeşmeyi de projeye dahil etmesi üzerine, konuyla ilgili dava açtı. Vatandaşlar ise, şikayete gittikleri Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevlilerinin, "Size mi soracağız?" diye kendilerini geri çevirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl restorasyonu tamamlanan Hamid-i Evvel Camii’nin önünde bulunan meydanda bir işletme bulunuyor. 80’li yıllardan beri Vakıflar tarafından projelendirilen alanda ayrıca tarihi bir çeşme yer alıyor. Tarihi çeşme ve çevresi projeye dahil olmamasına rağmen kafe işletmesinin içinde alınmış durumda. Bu durum hem Beylerbeyi halkını hem de gezmeye giden vatandaşları rahatsız ediyor.

İsmini açıklamak istemeyen bir vatandaş, tarihi çeşmenin kafe içine alınmasına çok üzüldüğünü, durumu şikayet etmek için Vakıflar’a gittiğini söyledi. Görevlilerin bu konuda şikayete gelen kimseyi dinlemediğini anlatan vatandaş, kendisine de "Size mi soracağız?" diye cevap verdiğini belirtti.

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun da konuyla ilgili dava açtığı öğrenildi. Çeşmenin ve çevresinin 80’li yıllarda hazırlanan projeye dahil olmadığı, davanın da bu alanın boşaltılması için açıldığı kaydedildi.

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan bir görevli, konuyla ilgili sorulara şu cevabı verdi: “80’li yıllarda onaylanmış bir projesi var. O projeye uygun hale getirilsin diye dava açtık. Şimdi mahkeme sonucunu ve kararın uygulanmasını bekliyoruz. Normalde böyle bir proje var ama projenin dışında bir uygulama yapmışlar. Çeşmeyi kafenin içine katmışlar. Şu an mahkeme süreci devam ediyor. Mevcuttaki o kafenin projesi onaylı fakat o projeye uygun olmayan bir uygulama yapılmış. Söz konusu projeyi uygulamamışlar, genişleterek, şeklini bozarak yapmışlar. Çeşme katılmış, detaylar projeye uymuyor. Özellikle çeşmenin projenin dışına alınması lazım."Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x