Tatvan'da soğuktan korumak için fidanlar torbaya sokuluyor

12 Ocak 2013 Cumartesi 12:47

Son yılların en çetin kışlarından birini geçiren Bitlis’in Tatvan ilçesinde, bir haftalık kar yağışının ardından kuru soğukların etkisini göstermesi üzerine geçen yıl dikilen meyve fideleri naylon torbalarla sarıldı.Kar yağışlarının...

Tatvan'da soğuktan korumak için fidanlar torbaya sokuluyor

Son yılların en çetin kışlarından birini geçiren Bitlis’in Tatvan ilçesinde, bir haftalık kar yağışının ardından kuru soğukların etkisini göstermesi üzerine geçen yıl dikilen meyve fideleri naylon torbalarla sarıldı.

Kar yağışlarının ardından etkili olan dondurucu soğukların, yazın dikilen fidelere zarar verdiğini belirten Mehmet Candemir isimli vatandaş, “Tatvan’da kar yağışından sonra Sibirya soğukları başladı. Bu yüzden yaz aylarında diktiğimiz meyve fidelerimiz bir yandan kar altında bir yandan kuru soğukta kaldı. Biz de donup kurumasınlar diye torbalara sardık. Soğuklar eksi 18–20 derece, her taraf buz kesti.” dedi. Yakup Durmaz da Bitlis’te son yılların en sert kışının yaşandığını belirterek, “Yazın diktiğimiz fideler donmasın diye kendi imkanlarımızla poşete sarıyoruz. Gerçi büyük ağaçlar donmuş, onlar için yapacak bir şey yok. En azından fideler donmasın diye önlem almaya çalışıyoruz. Soğuklar bu şekilde devam ederse büyük ağaçlar da zarar görecek. Son çare olarak ya naylonlara ya da battaniyeye saracağız.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x