Tepki çeken 'Dünya Yunanca Günü' etkinliği iptal edildi

09 Şubat 2021 Salı 19:56

Yunanistan'daki Türk azınlık anadilinde eğitim almakta büyük baskılara maruz kalırken Ankara Üniversitesi öncülüğünde 'Dünya Yunanca Günü' kutlaması tepki çekmişti. Etkinlik iptal edildi.

Tepki çeken 'Dünya Yunanca Günü' etkinliği iptal edildi

Ankara Üniversitesi’nden yapılan açıklamada tepki çeken “Dünya Yunanca Günü” etkinliğinin iptal edildiği duyuruldu.

Açıklamada “Bilimsel bir faaliyet olarak programlanan Dünya Yunanca Günü etkinliği, amacını aşan bir algılamaya sebep olduğundan iptal edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadeleri kullanıldı.


NE OLMUŞTU?

Devlet üniversiteleri ev sahipliğinde "Dünya Yunanca Günü" kutlanması kararlaştırılmıştı.

Ankara Üniversitesi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Üniversitemiz ev sahipliğinde, İstanbul Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi işbirliğiyle, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla 09 Şubat 2021 Salı günü saat:14.00’de internet ortamında “Dünya Yunanca Günü” etkinliği gerçekleştirilecektir."

Çevrim içi yapılacak toplantıda Ankara Üniversitesi DTCF Dekanı Prof. Dr. Levent Kayapınar, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi İoannis Gigourtsis, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın katılması hedefleniyordu.


BATI TIRAKYA TÜRKLERİ BASKIYA MARUZ KALIYOR

Batı Trakya Türkleri, azınlık olarak yaşadıkları Yunanistan da birçok haksız uygulamaya ve baskıya maruz kalırken yapılan etkinlik tepkilere neden olmuştu.

1923 Lozan Barış Antlaşması ile Batı Trakya Türk toplumuna "azınlık" statüsü tanındı. Ancak Yunanistan bu hakları görmezden gelerek Türk azınlığı mağdur ediyor.

Batı Trakya Türk azınlığının eğitim alanındaki hakları da görmezden geliniyor. 2011’den itibaren Türk azınlığa ait onlarca ilkokul kapatıldı veya birleştirildi. Yeni azınlık okullarının açılmasına da izin verilmiyor.

Anaokullarında Türkçe ve Yunanca olarak 2 dilli eğitim yapılması yönündeki talepler karşılık görmeyerek Türk azınlık Yunanca eğitime zorlanıyor.

Yunanistan'a ait Oniki Ada'da yaşayan yaklaşık 6 bin Türk-Müslüman da benzer sorunları yaşıyor.

Adalar Türklerinin bir insanlık hakkı olan ana dilleri Türkçeyi öğrenmelerine dahi izin vermiyor.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x