TEŞRİK TEKBİRLERİ

30 Temmuz 2020 Perşembe 00:09

Sevgili dostlar, Yarın (30.07.2020) AREFE Teşrik Tedbirleri başlıyor.

TEŞRİK TEKBİRLERİ
Kurban Bayramı Arefesinde sabah namazından itibaren her farz namazdan selam verdikten hemen sonra teşrik tekbiri getirmemiz gerekiyor.
"Teşrik günlerinde alınan tekbirler vacibtir. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de: "Allah'ı sayılı günlerde (teşrik günlerinde) zikrediniz" buyurulmuştur.

Teşrik, lûgat yönünden, eti kurutmaya verilen isimdir. Halil b. Ahmed (rha)'den rivayet edilmiştir ki; teşrik, tekbirdir. Bir görüşe göre "Teşrik tekbiri" diye isimlendirme, İmameyn'in sözüne göre vaki olmuştur" hükmünü zikretmektedir.

Teşrik tekbirinin aslı; Hz. İbrahim (as)'den rivayet edilen şu olaydır: 
Cebrail (as) Allahû Teâla (cc)'nın ihsan buyurduğu kurban ile Hz. İbrahim (as)'e geldiği zaman; O'nun oğlu Hz.İsmail (as)'i kurban etme hususunda acele edeceği endişesi ile "Allahû Ekber, Allahû Ekber" diye nida etmiştir. Hz.İbrahim (as) da Cebrail'i görünce "La ilâhe illâ'llahû va'llahû Ekber" diyerek cevap vermiştir. Hz. İsmail (as)'da, kendisine bedel olarak gönderilen kurbanı görünce: "Allahû Ekber ve li'llâhi'l Hamd) diye tesbihte bulunmuştur.

İşte teşrik tekbirleri, bu teslimiyeti ifade eder. Mü'minler "Teşrik Tekbiri" getirirken bu mahiyeti iyi tefekkür etmelidirler.

Rasul-i Ekrem Efendimiz (SAS) arafe gününün sabahından bayramın dördüncü gününün ikindi vaktine kadar farz namazından sonra tekbir getirirdi.

Bu vesileyle KURBAN BAYRAM ınızı tebrik ediyor, ülkemize, milletimize tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını Rahmeti sonsuz olan Rabbimden dua ve niyaz ediyorum.

Yusuf İzzettin KONUK
Anahtar Kelimeler BAYRAMkurban bayramı

Yorum Gönder

@name x