TGB'nin T.C. çelengi Anıtkabir'e alınmadı

20 Mayıs 2013 Pazartesi 12:45

19 Mayıs etkinlikleri kapsamında İşçi Partisi ve Türkiye Gençlik Birliği tarafından hazırlanan 'T.C.' çelengi Anıtkabir'e alınmayınca gerginlik yaşandı.

TGB'nin T.C. çelengi Anıtkabir'e alınmadı
Türkiye Gençlik Birliği ve İşçi Partisi'nin organizasyonuyla düzenlenen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğinde gerginlik yaşandı. Sıhhiye'den Anıtkabir'e yürüyen grubun hazırladıkları 'T.C.' çelengi Anıtkabir'e alınmadı. Bunun üzerine grupla güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve bazı sivil toplum örgütleri, Ankara Sıhhiye Meydanı’nda bir araya gelerek 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Binlerce kişinin katıldığı ‘TC İçin Türk Milleti Ayakta’ mitinginde, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” , “Reyhanlı’nın hesabı sorulacak” sloganları atıldı. CHP’li İsa Gök, Gazeteci Nihat Genç ve Sanatçı Mustafa Özarslan’ın katılarak destek verdiği Sıhhiye Meydanı’ndaki miting saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Miting ve düzenlenen yürüyüş sırasında, Atatürk Bulvarı, Mithatpaşa Caddesi, Necatibey Caddesi ve Gençlik Caddesi’nin bir kısmı trafiğe kapatıldı. Grup; Türk Bayrağı, Atatürk posterleri ve ’TC’ yazılı çelenk eşliğinde Necatibey Caddesi’nden Anıtkabir’e kadar yürüdü. Anıtkabir girişinde ’TC’ yazılı çelengi içeri almak istemeyen askerle bir grup TGB’li arasında gerginlik yaşandı. Tartışmanın ardından grup, Anıtkabir’e girerek Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x