Ticaret meslek lisesi öğrencilerine dil öğrenin tavsiyesi

07 Ocak 2013 Pazartesi 11:40

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO), ticaret meslek lisesi öğrencilerine yönelik mesleki tanıtım semineri düzenledi. Seminerde öğrencilere teknolojiyi yakından takip etmeleri ve yabancı dil öğrenmelerini tavsiye eden BSMMMO...

Ticaret meslek lisesi öğrencilerine dil öğrenin tavsiyesi

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO), ticaret meslek lisesi öğrencilerine yönelik mesleki tanıtım semineri düzenledi. Seminerde öğrencilere teknolojiyi yakından takip etmeleri ve yabancı dil öğrenmelerini tavsiye eden BSMMMO yetkilileri, “Mesleğin olmazsa olmazı ise disiplinli çalışmaktır. Muhasebe, tertip ve düzen isteyen bir iştir.” dediler.

BSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çevdir ve TESMER Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Kahve, Hamitler TOKİ Ticaret Meslek Lisesi’nde, 10’uncu sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen mesleki tanıtım seminerine katıldı. Okul Müdürü Ali Cihan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programda, öğrencilere mesleğe giriş koşulları hakkında bilgiler veren BSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çevdir ve TESMER Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Kahve, öğrencilerin merak ettiği soruları da cevapladı.

    Öğrencilerin ilgiyle dinlediği mesleki tanıtım seminerinde ilk olarak söz alan TESMER Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Kahve, meslek yasasının kabulü ve mesleğin gelişimi hakkında bilgi verdi. “Bu mesleğin olmazsa olmazı disiplinli çalışmaktır.” diyen TESMER Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Kahve, şunları söyledi: “Bu yüzden, mesleği yapacak olan arkadaşların, kendilerini disipline etmeleri gerekmektedir. Bu meslek disiplinli çalışmayı ve düzenli olmayı gerektiriyor. Çünkü, yapmış olduğumuz muhasebe işi, özellikle tertip ve düzen isteyen bir iş. Muhasebe, dağınıklığı hiçbir şekilde kaldırmaz.”

    “YABANCI DİL ÖĞRENİN”

    Mesleği seçmeyi düşünen öğrencilere, teknolojiyi de yakından takip etmeleri gerektiğini söyleyen Ali Kahve, “Gelişen teknolojiyle birlikte adeta dünya global bir köy haline geldi. Bilgiye erişimin kolaylaştığı dünyada, uluslararası muhasebe uygulamalarına da ayak uydurabilmek için teknolojiye hakim olabilmenin yanı sıra yabancı dil de bilmek gerekiyor. En az bir yabancı dil bilmeniz mesleği icra ederken size avantaj sağlayacaktır.” dedi.

    Mesleğe giriş koşullarından da bahseden Kahve, şunları kaydetti: “Üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olduktan sonra staja başlama sınavında başarılı olmanız durumunda, üç yıllık staj sürecine giriyorsunuz. Bu üç yıllık staj sürecini de başarıyla geçmeniz ve SMMM yeterlilik sınavını kazanmanız halinde, ruhsat almaya hak kazanıyorsunuz.”

    “İLK İŞİMİZ MEVZUAT TAKİBİ”

    BSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çevdir de, muhasebe ve mali müşavirlik mesleğinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi. Ali Çevdir, şunları söyledi: “Sabah ofisimize gittiğimizde ilk işimiz, o gün yayınlanan bütün kanun hükmünde kararnamelere, tebliğlere, hangi maddelerde ne gibi değişlikler yapıldığına bakmak oluyor. Bizler yıllardır mesleğin içinde olmamıza rağmen zorlanıyoruz.”

    Öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunan Çevdir, özverili çalışmanın beraberinde başarıyı getireceğini kaydetti. 1989 yılında yasa çıkmadan önceki çalışma koşullarından da bahseden Ali Çevdir, geçmişteki mesleğe giriş koşulları hakkında bilgi verdi. Büro ve şirketlerde ön muhasebeye personel alımlarında, genellikle ticaret lisesi mezunlarının tercih edildiğini söyleyen BSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi, meslek mensuplarının işini kolaylaştıran kesimin, ticaret lisesi mezunları olduğunu kaydetti. İşletmelerde muhasebeci ve mali müşavirlerin patrona yakın çalıştıklarını da ifade eden Çevdir, işte sağlanan başarının kazanca olumlu yansıyacağını da vurguladı. Çevdir ve Kahve, Hamitler TOKİ Ticaret Meslek Lisesi’nde, 10’uncu sınıf öğrencilerine yönelik düzenledikleri mesleki tanıtım seminerinin sonunda, BSMMMO hakkında sayısal veriler hakkında bilgi verdiler. Öğrencilerin ilgiyle dinlediği seminer, Çevdir ve Kahve’ye günün anısına çiçek takdim edilmesiyle sona erdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x