Toz fırtınası geliyor dikkat!

14 Mart 2013 Perşembe 15:06

Meteoroloji vatandaşları görülecek lodos nedeniyle yaşanabilecek toz fırtınasına karşı uyardı. Meteoroloji’ye göre çamur şeklinde yağışlar görülebilir.

Toz fırtınası geliyor dikkat!

 Yurdun güney, iç ve doğu bölgelerinde etkili olacak olan lodos fırtınası ile birlikte toz taşınımı bekleniyor. Meteoroloji, lodosun getireceği toz hava kalitesini azaltırken, çamur şeklinde yağışlara neden olabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bu gece ve yarın lodos fırtınası ve yer seviyesinin aşırı ısınmasıyla oluşacak termal rüzgarlar sonucu; Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Ankara, Kırıkkale, Kahramanmaraş ve Malatya illeri başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu'nun güney ve batısı, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı, İç Ege ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde toz taşınımı görülecek.

Toz taşınımının oluşturabileceği düşük görüş mesafesi, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x