Tüketiciler Birliği Federasyonu; 'Reklam sesine ayar verin'

06 Mayıs 2013 Pazartesi 15:19

Televizyonlarda film arasındaki yüksek sesli reklamları değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Tüketici Başvuru Merkezi Genel Koordinatörü Sevim Murat; “RTÜK’ün konuya müdahale etmesi gerekir” dedi.

Tüketiciler Birliği Federasyonu; 'Reklam sesine ayar verin'

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Tüketici Başvuru Merkezi Genel Koordinatörü Sevim Murat konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı.


Televizyonda herhangi bir program izlerken, hepimiz bir anda yüksek sesle ortaya çıkan reklamlarla karşılaşıyoruz. Bu durumda rahatsız oluyor ve derhal kumandalarımızı elimize alıp televizyonun sesini kapatıyoruz.

Kumandalarımızdaki ayarladığımız ses aslında değişmemiş. Sanki gizli bir el reklam çıkınca aniden ses seviyesini yükseltiveriyor. Reklam yapımcıları bu sayede ürünlerinin daha iyi duyulmasını sağlamış oluyorlar. Onlar için iyi bir sonuç getiren bu durum, vatandaşın çileden çıkmasına sebep oluyor. 

Nasıl ki, sokaklarda, barlarda, gece kulüplerinde, eğlence yerlerinde seslere bir ayar getiriliyorsa, bu konuda da gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir.

Hiç kimsenin huzurlu evinde yaşayan vatandaşı yüksek sesle rahatsız etmeye hakkı yoktur.

Bu konuda RTÜK‘ü göreve davet ederek, bu sorunun ortadan kaldırılmasını talep ederiz.

 

Sevim MURAT

TBM Genel Koordinatörü

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x