Tükoder basın bildirisi

15 Mart 2013 Cuma 11:12

Tüketiciyi koruma derneği Genel Sekreteri Sayın Hamdullah Yıldız'ın basın bildirisi

Tükoder basın bildirisi

 SÜT SEKTÖRÜNDE BİRE AL, ÜÇE SAT DÖNEMİ SOYGUN DEĞİL Mİ?

Ülkemizdeki süt fiyatları incelendiğinde, üreticiler ve tüketicilerin en çok sömürülen kesimler olduğu ayan beyan ortaya çıkmaktadır.   

Sütteki fiyat artışlarını sorguluyor muyuz?

Süt üreticilerinin, endüstriyel süt sektörüne 80-90 kuruşa sattığı çiğ sütün, paketlenip sofralarımıza gelene kadar fiyatının yüzde %300 arttığı görülmektedir. Sanayici, aracı ve marketler zincirleri fahiş karlar elde etmektedirler. 

DAHA UCUZA SÜT İÇMEK MÜMKÜN MÜ?

Tarladan, çiftlikten sofraya gelene kadar sütün fiyatı üçe katlanıyor. Daha önce çiğ süt 70 kuruştan alınır iken, market raflarında fiyatı üçe katlanıyordu. Kutu süt 2-2,5 TL arasında satılıyordu.  Hayvan beslenmesinde kullanılan yemlere zam gelince, çiğ sütün fiyatı Ulusal Süt Konseyi tarafından 90 kuruş yapıldı.  Sanayicilerin çiğ sütü bu fiyattan alıp almayacağı halen belirsiz iken, market raflarında kutu sütün fiyatı yine üçe katlanarak 2,19-2,99 Lira arasında satılmaktadır.

Çiğ süt üreticilerine 1,5 yıl içinde sadece yüzde %11 zam verildiğini, sanayicinin ise yüzde %50 civarında fiyat artışına gittiğini biliyoruz.  Oysa Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletlerinde endüstriyel süt sektörünün net kazancı % 20’ yi aşmamaktadır. Bu ülkelerde, süt stratejik ürün kapsamına alınmıştır. Aşırı fiyat artışlarına acilen müdahale edilmektedir. Birinci derecede, tüketicilerin sağlıklı ve ucuz süte erişmesi hedeflenmiştir.

Büyüyen, büyüdükçe devleşen, tekelleşen, devleştikçe devletleşen Türkiye’nin endüstriyel süt sektörü, fahiş karlar elde ederek, tüketicilerin süt ve süt ürünlerine, erişimini kısıtlamaktadırlar. Bu da sağlıksız nesiller yetişmesine ve sağlık harcamalarının artmasına neden olacaktır.

Sağlıklı süt ve süt ürünleri çocuklarımızın, gençlerimizin, kadın ve erkeklerimizin, gelecek nesillerin vazgeçilmez bir gıdasıdır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile endüstriyel süt sektörüne çağırıda bulunuyoruz,

Endüstriyel süt sektörünün bu fahiş ve keyfi fiyat artışına ne zaman dur diyeceksiniz? Endüstriyel süt sektörünü tüketici haklarına ve sizleri bu duruma getiren tüketicilere saygılı olmaya, kısa vadeli çıkarlarınız için geleceğimizi yok etmeye hakkınız olmadığını hatırlatıyoruz. 

Firmaların ticari çıkarlarını vatandaşın sağlığına yeğleyen Sayın Bakan bu tutumunuz devam ederse lütfen istifa edin. Tüketiciler olarak size güvenmiyor ve inanmıyoruz. 

Hamdullah YILDIZ

Genel Sekreter

Yorum Gönder

@name x