Tunceli'de toplu mezar kazısı sonlandırıldı

15 Nisan 2015 Çarşamba 21:02

Tunceli’de Dersim 1937-38 katliamında öldürülen 24 kişi için başlatılan kazı çalışmaları başka kemiğe ulaşılamaması nedeniyle sonlandırıldı. Kazı da 13 kafatası ile birlikte baş ve çene kemikleri, boş mermi kovanları ve 2 adet...

Tunceli'de toplu mezar kazısı sonlandırıldı

Tunceli’de Dersim 1937-38 katliamında öldürülen 24 kişi için başlatılan kazı çalışmaları başka kemiğe ulaşılamaması nedeniyle sonlandırıldı. Kazı da 13 kafatası ile birlikte baş ve çene kemikleri, boş mermi kovanları ve 2 adet muhtar mührü bulundu.

Tunceli’nin Hozat ilçesi Karabakır Köyü Sake Sure mezrasında savcılık nezaretinde sürdürülen ve Dersim 1938 askeri hareketinde öldürülen Baran ile Canan ailelerine mensup 24 kişinin kimlik tespit çalışmaları ikinci gününde de devam etti. Çalışmalar sırasında dün 8 insan kafatası bulunurken bugün bulunanlarla birlikte kafatası sayısı 13’e yükseldi. Kafatasının yanı sıra yapılan kazıda bir de o dönemde muhtar olan Hasan Canan’a ait muhtar mührü bulundu. Kazı çalışmaları başka kemik bulunamaması bugün akşam saatlerinde sonlandırıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x