Turhal'da 24 kişi yaşlı ve hasta bakımı sertifikası aldı

25 Ocak 2013 Cuma 15:33

Tokat'ın Turhal ilçesinde Anadolu Sağlık Meslek Lisesi - İŞKUR Tokat İl Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan ’Hasta ve Yaşlı Bakımı Refakatçiliği Kursu’ sona erdi. Kurs sonunda başarılı olan 24 kursiyerlere sertifikaları düzenlenen...

Turhal'da 24 kişi yaşlı ve hasta bakımı sertifikası aldı

Tokat'ın Turhal ilçesinde Anadolu Sağlık Meslek Lisesi - İŞKUR Tokat İl Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan ’Hasta ve Yaşlı Bakımı Refakatçiliği Kursu’ sona erdi. Kurs sonunda başarılı olan 24 kursiyerlere sertifikaları düzenlenen bir programla takdim edildi. Belediye Kültür Merkezi'nde yapılan programa İlçe Kaymakamı Fatih Kadiroğlu, Belediye Başkanı Ali Gözen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nihat Aymak, Turhal Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Muhittin Aykun ve çok sayıda davetli katıldı.
Özellikle Turhal’da yaşlı sayısında ciddi manada artış gözlendiğini belirten Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Muhittin Aykun, ilçedeki ihtiyacı karşılamak için hasta ve yaşlı bakımı refakatçiliği kursunu düzenlediklerini söyledi. Avrupa, Türkiye ve tüm dünyada her geçen gün yaşlı ve bakıma muhtaç insan sayısında artış olduğunu ifade eden Müdür Muhittin Aykun, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara bakmanın faziletleri ve kültürümüzdeki yeri hakkında bilgi verdi. Amaçlarının istihdam ve sosyal hayata destek mahiyeti güttüğünü açıklayan Aykan, "Tıpkı Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de yaşlı ve bakıma muhtaç insanların sayısı giderek artmaktadır. Günümüzde evde bakım hizmetlerine yönelik ihtiyaçlar artmakta, modern hayatın getirisi olarak artan iş yükü hasta ve yaşlı insanlarımıza yönelik bu alanda eğitim almış profesyonel sağlık elemanlarınca yapılması ihtiyacını doğurmaktadır. Bizde bölgemizdeki bu ihtiyacı göz önüne alarak Sağlık Meslek Lisesi bünyesinde bu kursu açtık. Son zamanlarda işsizlikle mücadele kapsamında önemli ilerlemeler kaydedilmesine rağmen özellikle bölgesel anlamda işsiz ve tüketici konumunda olan kişilerin üreten topluma faydalı bireylere dönüştürülmesi noktasında açılan bu tür kurslar birer mihenk taşı oluşturmaktadır. Turhal ilçemiz yaşlı ve emekli nüfusun yoğun yaşadığı bir yer olduğu için kursumuza katılıp sertifika alan kursiyerlerimizin istihdamına yönelik faydalı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kursumuzun açılmasına destek olan Tokat İŞKUR İl Müdürü Sayın İbrahim Akpınar'a da burada teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Program davetlilere yapılan ikramla sona erdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x