Türkiye’de ilk kez sahil çamından reçine üretilecek

11 Mart 2013 Pazartesi 11:47

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, ormanlarda odun dışı ürünlerden yararlanma konusunda son yıllarda yoğunlaşan çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de ilk kez sahil çamından reçine üretimi gerçekleştirilecek. Orman Genel Müdürlüğü...

Türkiye'de ilk kez sahil çamından reçine üretilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, ormanlarda odun dışı ürünlerden yararlanma konusunda son yıllarda yoğunlaşan çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de ilk kez sahil çamından reçine üretimi gerçekleştirilecek.

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2010 yılında 131 bin ton odun dışı ürün üretimi gerçekleştirildi. Bunun 64 bin tonu ihraç edilirken, ülkemize giren döviz miktarı 221 milyon dolar oldu. 2011 yılında ise 249 milyon dolar gelir elde edildi. En fazla gelir sağlanan ürünlerin başında ise çam fıstığı, defneyaprağı, kekik ve doğal mantarlar geliyor.

Türkiye, defne üretiminde dünya pazarının yüzde 95’ine, kekikte yüzde 65’ine, adaçayında ise yüzde 50’sine sahip. Türkiye, dünya tıbbi bitkiler ihracatında Çin ve Hindistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, odun dışı orman ürünlerinden en iyi şekilde faydalanarak insanlığın hizmetine sunmaya çalıştıklarını söyledi. Bu yolla ülkenin kalkınmasına çok büyük katkı sağlandığını ifade eden Coşkun, şu bilgileri verdi: “İthal olarak aldığımız doğal reçinenin uygun şartlarda ülkemizde üretilmesi ekonomimize katkı sağlayacaktır. Şuana kadar kızılçamdan reçine üretimi yapılıyordu ancak egzotik bir tür olan sahil çamından ilk kez üretim yapacağız. Ülkemizde ilk kez sahil çamından reçine elde edilmesi için çalışma başlatıyoruz.”

İhalenin yapıldığını belirten Coşkun, mart ayı içerisinde Yalova Armutlu Fıstıklı köyü yakınlarında üretimin başlayacağını vurguladı. Coşkun, kapalı ve açık yöntemle reçine üretimi konusunda denemeler yaptıklarını, en uygun yöntemin uygulanacağını ifade etti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Ürünleri Kimyası ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlhan Deniz ise odun dışı orman ürünlerinden reçinenin önemine dikkat çekti. Ülkemizde 2000 yılı öncesinde ve sonrasında asit pasta ile üretim yapıldığını ifade eden Prof. Deniz, üretim konusunda şunları dile getirdi: “Reçine, özellikle çam türlerinden yaralama yoluyla elde ediliyor. Yaralama yolu ile terebentin, yağlar, reçineler, katranlar ve ziftlerden oluşan kimyasal maddeler ortaya çıkıyor. Reçine üretiminde açık ve kapalı yara yöntemleri kullanılıyor. Açık yara yönteminde çizgi, büyük yara ve kabuk soyma yöntemleri uygulanıyor. Kapalı yara yönteminde ise ağacın gövdesinde delik deliniyor.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x