Türkiye’deki Leyleklerin Korunması Protokolü imza aşamasında

21 Şubat 2013 Perşembe 13:59

Elektrik telleri üzerindeki leylek yuvalarının yerine suni metal yuvalar yapılması için Ege Üniversitesi (EÜ) ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında bilimsel işbirliği protokolü imzalanacak....

Türkiye'deki Leyleklerin Korunması Protokolü imza aşamasında

Elektrik telleri üzerindeki leylek yuvalarının yerine suni metal yuvalar yapılması için Ege Üniversitesi (EÜ) ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında bilimsel işbirliği protokolü imzalanacak. Türkiye’deki Leyleklerin Korunması Protokolü ile leyleklerin ve yavrularının, elektrik tellerine çarparak ölmesinin engellenmesi amaçlanıyor.

Leylekleri, elektrik telleri ve yuva malzemesi olarak taşınan ip, naylon torba ve çuval gibi materyallerin öldürdüğünü belirten EÜ Tabiat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “EÜ Ornitoloji ekibi olarak üç yıldan beri İzmir, Aydın ve Balıkesir’in ilçelerinde sürdürdüğümüz halkalama çalışmaları sırasında leylek yavrularının ayaklarına, kanat ve hattâ boyunlarına yuvadaki ip, naylon poşet ve çuval iplerinin dolandığı görülmüş, bunun sonucunda 100 yavrudan 10’unun öldüğü, sakat kaldığı veya ip dolanan vücut kısmının kangren olduğu tespit edilmiştir. Bu materyallerin kırsal kesimdeki vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz tarafından tarla ve bahçelerden toplanması, leylek yavrularının ölmesine engel olacaktır. İlkbahar göçüyle üç hafta sonra Türkiye’ye gelecek olan leylekler, hemen yuva tamirlerine başlayacaklar ve yine söz konusu malzemeleri taşıyacaklardır.” dedi. Leylek yavrularının ölmesine ve çevre kirliliğine sebep olan malzemelerin kampanyalar düzenlenerek toplanmasının son derece faydalı olacağına değinen Prof. Dr. Sıkı, “Gelecek kuşakların ‘Leylekler yok.’ dememesi için özellikle kuluçkaya yattıkları yerleşim yerlerindeki bahçe, tarla veya ekili olmayan alanlara balya ipi, çuval ve naylon poşet atılmaması hususunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir genelge yayınlaması son derece önemli ve gereklidir.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x