Türkiye’nin en genç yazarı Şefika Güney Kayseri’de öğrencilerle buluştu

26 Şubat 2015 Perşembe 17:08

Kayseri Valiliği’nin ilde eğitim gören öğrencilere örnek oluşturması amacıyla davet ettiği Türkiye’nin en genç yazarı Şefika Güney, 'Yazarlar Okurlarıyla Buluşuyor' projesi kapsamında öğrencilerle buluşarak, kitaplarını imzaladı....

Türkiye'nin en genç yazarı Şefika Güney Kayseri'de öğrencilerle buluştu

Kayseri Valiliği’nin ilde eğitim gören öğrencilere örnek oluşturması amacıyla davet ettiği Türkiye’nin en genç yazarı Şefika Güney, 'Yazarlar Okurlarıyla Buluşuyor' projesi kapsamında öğrencilerle buluşarak, kitaplarını imzaladı.

Vali Vekili Mustafa Masatlı, genç yazarın Talas Şehit Binbaşı Mahmut Şahin İlkokulu'ndaki imza törenine katıldı. İmza töreninde, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Talas İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhittin Aydoğan ve Okul Müdürü Levent Yılmaz da hazır bulundu. Genç yazarın ailesinin ve öğrencilerin katıldığı imza töreninde konuşan Vali Vekili Masatlı, Şefika Güney’in hayatının bir örnek olduğunu ve küçük yaşta ulaşılan bu başarıdan herkes için çıkarılması gereken bir ders olduğunu belirtti.

Vali Vekili Masatlı, gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte okuma, yazma alışkanlığından uzaklaşıldığını belirterek, “Çağımız teknoloji çağı, insanlar her şeyi ellerinde bulundukları küçücük bir aletle halletmeye çalışıyorlar. Ama bu makine hayatımıza öyle bir girdi ki artık biz eski özelliklerimizi yavaş yavaş kaybetmeye başladık. Bunlardan bir tanesi okumak, bir diğeri de yazmak. Önceden insana ilk özelliğin nedir diye sorulduğunda, ‘Ben okur, yazarım’ diyordu. Şimdi ise okur, yazar gibi göründüğümüz halde çok okuyup, yazmıyoruz. Aslında bu teknolojinin eğitime ve insanlara kısmi de olsa olumsuz etkisi olabiliyor, işte bu olumsuz etkiye Şefika’nın hareketi önemli bir cevaptır. Kendisi 9-10 yaşında 285 ve 335 kitapla Türkiye’nin en çok okuyan öğrencisi oluyor. Dolayısıyla baktığınızda aslında bir insanın hayatında hiç okuyamadığı kadar kitabı çok küçük yaşta okumuş.” dedi.

Vali Vekili Masatlı, Şefika Güney’in genç yaşta okuma ve yazma konusunda elde ettiği başarının öğrencilere çok güzel bir örnek olduğunu belirttiği konuşmasına, şöyle devam etti: “Yazmak ve okumak çok zordur ama bu zor olanı Şefika kızımız başarmıştır. Ne güzel bir örnek olmuş öğrencilerimize. ‘Melis’ ve ‘Can Dostumla Birlikte’ isminde 2 kitap yazmış. İnsanlar kendisine bir rol model arar, bu anlamda Şefika kızımız da öğrencilerimize bir rol model olabilir. Bu proje ile Şefika kızımızı biraz daha yakından tanımış oluyoruz. Sayın Valimiz Orhan Düzgün Beyefendi, bu anlamda Kayseri’deki öğrencilerimizi Şefika Güney kızımızla buluşturmak amacıyla böyle bir buluşmayı organize ettirdi. Resmi bir görev dolayısıyla şehir dışında olması nedeniyle bu programa katılamadı. Sayın Valimizin sevgi ve selamlarını iletiyorum. Şefika Güney, bugün burada bir örnek davranış gösterecek ve bu davranışı tüm öğrencilerimizi muhakkak etkileyecek ve Şefika kızımızın yaptığı bu işi onlar da yapmaya başlayacaklar. Ben Şefika’nın yetişmesinde emeği geçen ailesi ve herkesi kutluyorum. Şefika’yı da Türkiye’nin en geç yazarı olarak ve en çok okuyan kitap kurdu olarak kutluyorum.”

İmza töreninde konuşan genç yazar Şefika Güney ise yazar olmaya, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’den ödül aldığı zaman, Hayrünnisa Gül’ün “Söz uçar, yazı kalır” nasihatı sonrasında karar verdiğini belirterek, herkes bol bol kitap okumasını ve kitapların farklı dünyasında muhakkak yer almaları gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından genç yazar Şefika Güney, başta Vali Vekili Mustafa Masatlı adına olmak üzere, salonda bulunanlara yazmış olduğu kitabı imzaladı ve öğrencilerin sorularına cevap verdi. Şefika Güney ayrıca, Talas Fatma-Mustafa Hasçalık İlköğretim Okulu'nda da imza törenine katıldı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x