Türkiye'nin ilk ay yıldızlı camii, ibadete açıldı!

08 Ağustos 2020 Cumartesi 13:00

Sivas'ta yapımına 2017 yılında başlanan ve 'ay yıldız' şeklindeki mimarisiyle dikkati çeken caminin açılışı yapıldı. Caminin açılışını Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü gerçekleştirdi.

Türkiye'nin ilk ay yıldızlı camii, ibadete açıldı!

Sivas’ta 2017 yılında yapımına başlanan Ay Yıldız cami Türkiye’de ilk Ay Yıldız görünümlü cami olma özelliği taşıyor. Mimarisiyle dikkat çeken cami 7 bin metrekarelik alana inşa edildi. Caminin yıldız şeklindeki kapalı bölümü 3.500 kişinin, hilal şeklindeki avlu bölümü ise 5.000 kişinin namaz kılmasını sağlıyor.

Ramazan Bayramı’nda açılması beklenen Ay Yıldız caminin Korona virüsü salgını nedeniyle açılışı ertelenmişti. Sivas Belediyesi ve hayır severlerin desteği ile Yukarı Tekke Mezarlığı içerisine inşa edilen cami düzenlenen tören ve cuma namazıyla bugün itibariyle ibadete açıldı.

Törene Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız bazı il protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan tören, Ay Yıldız caminin yapımını anlatan video gösterisiyle devam etti.

Sosyal mesafe ve maske kuralının dikkat edildiği törende protokol konuşmaları yapıldı. Cuma namazının kılınmasıyla tören sona erdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

BEKİR KANDEFEROĞLU@Dilover 4 ay önce yorumlandı

fabrikalar nasıl ki milli kale i̇se... camiler,mescidler,medreseler,dergahlarda manevi kalelerdir... muhalefet malzemesi olarak bu kutsal mekanları kullanmayın...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Dilover 4 ay önce yorumlandı

Açın açın her köşeye açın bakalım ne gibi yardımı. Olacak aman fabrika okul açmayın tembel leş Tiren cami mekanı açın

0 Kişi beğendi.