Türkiye’nin ilk monorayı İzmir’de kurulacak

19 Ocak 2013 Cumartesi 10:36

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir ilçesinde yapım çalışmalarının başladığı yeni fuar alanına ulaşımı, 2 kilometrelik monorayla sağlayacak. Sistem, İZBAN’a entegre olarak çalışacak. Diğer taraftan da fuar alanına ulaşımı...

Türkiye'nin ilk monorayı İzmir'de kurulacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir ilçesinde yapım çalışmalarının başladığı yeni fuar alanına ulaşımı, 2 kilometrelik monorayla sağlayacak. Sistem, İZBAN’a entegre olarak çalışacak. Diğer taraftan da fuar alanına ulaşımı rahatlatacak yeni imar yolları planlanıyor.

Yükseltilmiş kolonlara yerleştirilecek kirişler üzerinde çalışacak monoray, İZBAN’ın ESBAŞ istasyonundan başlayacak ve Akçay Caddesi’ni keserek Çevre Yolu-Gaziemir Kavşağı-Çevre Yolu paralelinden devam ederek yeni fuar alanına ulaşacak. Gidiş dönüş tek hat planlanan monoray, 2 kilometrelik güzergâhta İZBAN ile yeni fuar alanı arasında kesintisiz ulaşım sağlayacak. Yolcular, metro ve İZBAN ile ESBAŞ istasyonuna geldikten sonra monorayla fuar alanına taşınacak.

MONORAY

Şehiriçi demir yolu ulaşım çeşitlerinden birisi. Vagonlar mono, yani tek ray üzerinde veya altında asılı şekilde hareket eder. Bir kolon üstüne oturtulan iki kiriş ve bunların üzerinde bulunan raylarla gidiş ve geliş aynı anda yapılır.

Yorum Gönder

@name x