Türksat, Ultra HD yayın için hazırlıkları tamamladı

18 Mayıs 2013 Cumartesi 10:41

Türksat, playout yerine Ultra HD (4K) canlı yayını gerçekleştirmek için tasarım ve planlama yapıp gerekli hazırlığın tamamlandığını açıkladı. Türksat’tan yapılan açıklamada, "14 Mayıs Salı günü saat 17.30 itibariyle Türksat’a...

Türksat, Ultra HD yayın için hazırlıkları tamamladı

Türksat, playout yerine Ultra HD (4K) canlı yayını gerçekleştirmek için tasarım ve planlama yapıp gerekli hazırlığın tamamlandığını açıkladı.

Türksat’tan yapılan açıklamada, "14 Mayıs Salı günü saat 17.30 itibariyle Türksat’a ait Ultra HD kamera ile alınan canlı sinyaller, MPEG-4 kodlayıcılar kullanılarak DVB-S2 8PSK modülasyon yöntemiyle modüle edilerek Türksat-3A uydusuna Ultra HD (4K) canlı yayın çıkılmıştır. Türksat-3A uydu dönüşünden alınan 4K sinyaller decoderlerle decode edilerek 4K HD-SDI sinyali tek bir 4K HDMI ekranda görüntülenecek şekilde dönüştürme işlevini gerçekleştiren converterla 4K HDMI olarak dönüştürülmüş ve 84 inch Ultra HD (4K) TV ile uydudan alınan Ultra HD (4K) canlı yayın görüntülenmiştir.” denilmiştir.

Türksat-3A uydusu üzerinden gerçekleştirilen Ultra HD yayının gerçekleştirildiği yayının alış parametreleri ise, Türksat-3A Batı Alış frekansı 12633 Mhz, Polarizasyon: Yatay, Sembol oranı:18.500, FEC: 5/6 olduğu belirtildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x