Uğur Şahin: 20 yıl içerisinde kanserle mücadelede devrim olacak

08 Aralık 2020 Salı 09:30

BioNTech'in CEO’su Uğur Şahin, "Önümüzdeki 20 yıl içinde kanserle mücadele konusunda bir devrim göreceğimizi düşünüyorum" dedi.

Uğur Şahin: 20 yıl içerisinde kanserle mücadelede devrim olacak

 Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün ortaya çıkmasından bu yana, geliştirilmesi beklenen koronavirüs aşı yarışında en önde ilerleyen ve yüzde 95 başarı oranı sağlayan Pfizer-BioNTech aşısının geliştiricilerinden Türk doktor Uğur Şahin ve doktor Özlem Türeci, Telegraph’a konuştu.

Koronavirüs ile mücadele için üçüncü faz sonuçlarını ilk olarak açıklayan ve muhtemelen ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden ilk onayı alacak Pfizer-BioNTech’e 2 Aralık’ta İngiltere’de Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetleme Kurumu (MHRA), tarafından uygulanma izni verilmişti.

Uğur Şahin: 20 yıl içerisinde kanserle mücadelede devrim olacak #1


“DOĞRU PLANLAMA İLE HİÇBİR ZORLUK OLMAZ”

Bazı çevrelerde, Alexander Fleming’in 1928’de geliştirdiği penisilin aşısından bu yana bilim adına en önemli gelişmelerden kabul edilen koronavirüs aşısının geliştiricilerinden Türk bilim insanları doktor Uğur Şahin ve doktor Özlem Türeci, “Aşıyı geliştirmek harika bir duygu” ifadeleriyle hislerini belirtirken -70 derecede taşınmasıyla ilgili soruya Şahin, “Doğru planlama ile hiçbir zorluk olmaz.” ifadelerini kullandı.

Uğur Şahin: 20 yıl içerisinde kanserle mücadelede devrim olacak #2


“20 YIL İÇİNDE KANSERLE MÜCADELEDE DEVRİM GÖRECEĞİZ”

Telegraph’a konuşan çiftten Uğur Şahin, “İnsan vücudu en basit anlatımla, hücrelerine belirli proteinleri üretmeleri talimatını vererek çalışır ve bu proteinler daha sonra bir antikor tepkisi oluşturur.

Koronavirüs aşısında yer alan mRNA (mesajcı RNA) teknolojisi başlangıçta kanserle savaşmak için geliştirildi. Ben koronavirüs aşısının geliştirilmesiyle önümüzdeki 20 yıl içinde kanserle mücadele konusunda bir devrim göreceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.


“KANSER TEDAVİSİNİN KADERİ DEĞİŞECEK”

Uğur Şahin, “Ben kanseri yenmenin kanser hastası birinin vücudundaki belirli bir tümörü hedefleyecek kişiselleştirilmiş tedaviler geliştirmede yattığına inanıyorum. Bu geliştirilen bireysel tedavilerin kanser tedavisinin kaderini önemli ölçüde değiştirmemize yardımcı olabileceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Uğur Şahin: 20 yıl içerisinde kanserle mücadelede devrim olacak #4
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x