ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERE NASIL KIYDILAR? İKİ ŞEHİDİN YÜREK BURKAN ÖYKÜSÜ!

24 Aralık 2019 Salı 19:32

ÜLKÜCÜ ŞEHİT AHMET ATA ÜZÜMKUŞU ŞEHİT OLDUĞU TARİH: 24 ARALIK 1979 ŞEHİT EDİLDİĞİ YER: İSTANBUL DOĞDUĞU YER: NEVŞEHİR-ÜRGÜP MESLEĞİ: ÖĞRETMEN

ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERE NASIL KIYDILAR? İKİ ŞEHİDİN YÜREK BURKAN ÖYKÜSÜ!
1942 doğumluydu. Sivas İlk öğretmen okulu mezunuydu. İstanbul Kasımpaşa Güzelce ilkokulunda öğretmendi.

Bu arada da İstanbul Üniversitesi Atatürk Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünde okuyordu.
...
ÜLKÜ-BİR üyesiydi. ÜLKÜ-BİR İstanbul İl sekreteriydi.
-Oğlu Kubilay Üzümkuşu’nun anlatımı: Babam ve öğretmenim hakkında bilgi vermek istiyorum. Babam: Ahmet Ata Üzümkuşu ÜLKÜ-BİR İstanbul il sekreteri 24 Aralık 1979 Sabah'ı Okmeydanı’ndaki evimizde kalktı namazını kıldı bir iki sayfalar Yeni öğrenmeye başladığı Kuran-ı kerimi okudu sonra kahvaltı sonrasına oturdu ablama '' kızım sen bugün okula gitme''dedi. Birlikte okula gidiyorlardı. Anneme ''hanım sen bir su ısıt boy abdesti alıcam'' dedi. Abdestini aldı bir iki sayfa daha kuran okudu evden çıktı bir iki dakika sonra iki el silah sesi geldi. Annem ''babanız'' dedi.Dışarı çıktık babam sokağın başında yerde yatıyordu.2- İsmail Bayraktar oda babam gibi öğretmendi ve ÜLKÜ-BİR İstanbul il yönetim kurulu üyesi idi.o akşam bize geldi ben öğretmenimi görünce duygulandım ve bana ''evlat üzülme gardaşım şehit oldu. Sen şehit oğlusun bak bana abdestsiz gezmiyorum bende belki yarın gardaşım gibi Rabbime kavuşacağım''dedi. Ve ertesi gün 25 Aralık 1979 da esenlerde çapraz ateşe tutulup şehit oldu.
....

OLAY GÜNÜ:
O sabah çok erken kalktı, abdest aldı, sabah namazını kıldı. Sabah kahvaltıda bir bardak süt içti. Sonra dışarı çıktı, bir dakika geçmemişti geri döndü. Şemsiyesini istedi. Çocuklarının odasının kapısı açıktı. Onlara durup sevgi dolu gözlerle baktı, tam çıkacakken durup bir daha baktı… Dışarı çıkmak için eşikten daha yeni adımını atmıştı ki, üzerine kurşunlar yağmaya başladı. Allah diyerek yere yığıldı. Oracıkta şehit oldu..

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x