Üniversiteli kızlardan Özgecan eylemi

25 Şubat 2015 Çarşamba 14:54

İstanbul Üniversitesi’nde kız öğrenciler, Mersin’de öldürülen Özgecan Aslan için eylem yaptı. Beyazıt Meydanı’nda toplanan İstanbul Üniversitesi öğrencileri, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne doğru yürüdü. Okulun...

Üniversiteli kızlardan Özgecan eylemi

İstanbul Üniversitesi’nde kız öğrenciler, Mersin’de öldürülen Özgecan Aslan için eylem yaptı.

Beyazıt Meydanı’nda toplanan İstanbul Üniversitesi öğrencileri, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne doğru yürüdü. Okulun içinden geçen öğrenciler, Laleli’de basın açıklaması yaptı. ‘Özgecan’ın katillerinden hesap soracağız’, ‘Kadın cinayetleri politiktir’, ‘Susma haykır, kadına şiddete hayır!’ yazılı pankart ve döviz taşıyan grup ‘Özgecan’ın hesabı sorulacak’ şeklinde sloganları attı.

Üniversite öğrencisi Su Gökdemir, eylemle ilgili açıklama yaptı. Gökdemir, “Toplumda kadınlar üzerinde oluşturulmak istenen korku hegemonyası, AKP hükümetinin de desteklediği şekilde toplu tecavüz ve ardından gerçekleşen vahşi katliamlarla yerini almaya çalışıyor. AKP hükümeti ve onun yargısı yeni tecavüzlere, yeni katliamlara davetiye çıkartıyor. AKP hükümeti, ‘Haksız tahrik indirimleri’ ve tecavüze teşvik eden açıklamalarıyla bu suçun en büyük ortağı oluyor. Daha bu basın açıklaması yazılırken, Manisa’da barakada yakılmış bir kadın cesedi bulundu. Özgecan’ın hesabı bu katliama ortak olan herkesten sorulacaktır. Tüm kadınları tecavüze, tacize, cinsiyetçi politikalara karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz.” diye konuştu. Grup, yapılan açıklamanın ardından olaysız dağıldı.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x