Üniversiteye kayyım atanacak

03 Aralık 2019 Salı 11:14

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı'na bağlı İstanbul Şehir Üniversitesi'ne kayyım atanacağını duyurdu.

Üniversiteye kayyım atanacak
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı'na bağlı İstanbul Şehir Üniversitesi'ne kayyım atanacak. Konu ile ilgili açıklama  AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi.

AK Parti MYK toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Ömer Çelik, Şehir Üniversitesi’nin Marmara Üniversitesi'ne devredileceğini belirtti.

Üniversitenin yönetim kurulu ile bazı hocaların açıklamalarının meseleyi siyasallaştırdığını söyleyen Çelik, üniversiteye tahsis edilen arazinin gündeme gelmesiyle ilgili de konuştu.

Arazinin Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakanlıkça üniversiteye hibe edildiğini belirten Çelik, "Bu cumhuriyet tarihinde olmamış bir şey. Tahsis başka bir şey, hibe edilmesi ve mülkiyetin devredilmesi bambaşka bir şey. Hiçbir üniversiteye yapılmamış bu ve bilabedel yapılıyor. İlgili kanunlara ve uygulamalara da aykırı. Üniversitenin bankadan kredi almak için sadece tahsil edilmesi gereken bir araziyi daha sonra kendisine hibe edildikten sonra Cumhurbaşkanımızın tahsis ettiği bu durumu bir mülkiyet ve bilabedel bir devre dönüştürüyorlar. Bunu bankaya teminat olarak gösterip, bankadan kredi alıyorlar. Yani olmayan bir uygulamadan usule aykırı bir işlemden bankadan kredi almaya giden bir süreç söz konusu” ifadelerini kullandı.

Üniversiteye kayyım atanacak


Üniversitenin yanlış yönetildiğini belirten Çelik, şunları söyledi:

 "Dolayısıyla burada hami üniversite, bu üniversitenin yönetimini ve borçlarını devralacaktır. Üniversitenin akademik birikimi ve entellektüel birikimi korunacak. Bir üniversite meselesinin bu şekilde siyasallaşmasından da fevkalade muzdaribiz. Bu kadar üniversite açmış Cumhurbaşkanımıza dönük olarak, hükümetlerimize, partimize dönük olarak kullanılan bu ifadeler tamamen yanlıştır, kınanması gereken ifadelerdir. Esasında burada kamu bir yük almaktadır. Yani üniversitenin yanlış yönetilmesinden doğan zaafı gidermek için borçları kapatmak, bu borçları devralarak bir yük almaktadır. Bundan sonrasında düzenleme mekanizması YÖK'tür. Hami üniversite, Marmara Üniversitesi’dir. Burada siyasallaştıran taraf üniversite yönetiminin siyaseti suçlayan açıklamaları ve CHP yönetiminin bu ziyaretten sonra yaptığı açıklamalardır." 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x