Vali Bektaş: Maden işçileri hukuki sorunlar nedeniyle yasal haklarını alamıyor

11 Mart 2015 Çarşamba 17:17

Manisa’nın Soma ilçesinde, işten çıkarıldıktan sonra kanuni haklarını almadıkları gerekçesiyle Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) önünde oturma eylemi başlatan maden işçileri, bir haftayı geride bıraktı. Vali Erdoğan Bektaş, işçilerin...

Vali Bektaş: Maden işçileri hukuki sorunlar nedeniyle yasal haklarını alamıyor

Manisa’nın Soma ilçesinde, işten çıkarıldıktan sonra kanuni haklarını almadıkları gerekçesiyle Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) önünde oturma eylemi başlatan maden işçileri, bir haftayı geride bıraktı. Vali Erdoğan Bektaş, işçilerin hukuki sıkıntılar sebebiyle haklarını alamadığını söyledi. Tazminatlarının ödenmemesinden dolayı eylem yaptıklarını, sıkıntının halen faal ve ödeme gücü olan Soma Kömürleri A.Ş.'nin hesaplarına davalar sebebiyle tedbir koyulmuş olmasından kaynaklandığını, çözüm için arayış içinde olduklarını ifade etti.

Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Bektaş, “2 bin 831 insan işsiz olmasına rağmen burada gösteriye katılanlar sekiz on kişiyi geçmiyor, çünkü o 2 bin 831 kişinin daha ciddi sorunları var. O sorunun bu gösterilerle çözülmeyeceğini, o işçilerimiz biliyorlar. Diğer işçiler, işin esastan çözülmesi için bizim gayretlerimizi gözlüyor, umutla bekliyor.” dedi. Eylem yapan işçileri ziyaret ederek görüştüğünü hatırlatan Bektaş, sekiz on madencinin kendilerince tazminatlarını alabilmek için böyle bir eylem yaptığını söyledi. Kimseye bir zararları dokunmadığı, trafiği aksatmadıkları sürece eylemlerine devam edebileceklerini ancak çözüm yolunun bu olmadığına inandığını dile getirdi. Soma'da asıl acil meselenin işten çıkarmalarla birlikte işsizlik olduğunu, yeni istihdam imkanları sağlanması gerektiğini belirten Vali Bektaş, bu sebeple termik santral ve maden ocaklarının yeniden işler hale getirilmesine ilişkin eleştirilerde Soma gerçeğinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Soma'da hayatın tamamen madenciliğe bağlı olduğunu aktararak, “İşçiler iş bulamazlarsa yapabilecekleri, çalışabilecekleri başka bir iş sahası yok. İlçede 105 bin insan yaşıyor; Soma üzerinde söz söyleyenlerin, bu insanların bu zorunluluklarını dikkate alarak konuşmaları lazım. Soma'da maden kapandığında hayat duruyor. Uzun vadede Soma'da organize sanayi kurulması teşebbüsü var. Yine ilçe, İzmir'de yapımı süren Çandarlı Limanı'na yakınlığıyla lojistik açıdan önemli hale gelecek ama şu anda kısa vadede sorunlar yaşıyoruz. Yaklaşık 3 bin kişiye iş veremediğinizde, söylediğiniz hiçbir sözün geçerliliği kalmıyor. O adamların işe ihtiyacı var, o adamlara en yakın iş imkanı da maden ve termik santraldir.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x