Vali Yerlikaya açıkladı, İstanbul'da kademeli mesai saatleri belli oldu

19 Eylül 2020 Cumartesi 13:45

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kademeli mesai saatlerine ilişkin, "Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08.00 ve 16.30'da, sağlık teşkilatımız saat 08.30 ve 16.30'da diğer tüm kamu kuruluşlarımızda 09.00 ve 16.30'da mesaiye başlayacaklar" dedi.

Vali Yerlikaya açıkladı, İstanbul'da kademeli mesai saatleri belli oldu
İstanbul Valiliğinde düzenlenen basın toplantısıyla yeni mesai saatlerini duyuran İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, tüm sektörlerle yaptıkları görüşmeler sonucunda aldıkları kararları açıkladı.

Buna göre; 21 Eylül'de kademeli olarak açılacak okullar ilk hafta 09.00, ikinci hafta 09.30'da,  jandarma, emniyet ve sahil güvenlik komutanlığı 07.00'da, İBB çalışanları 08.00'da, sağlık çalışanları 08.30'da işbaşı yapacaklar.

Tüm insanlığı tehdit eden Coronavirus salgınına karşı toplum sağlığını korumak için ülkemizde ve İstanbul'da büyük bir mücadele verildiğini belirten Yerlikaya, "Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere; toplumun her kesimi büyük bir fedakârlık ve özveri gösteriyor, bu virüsü yenebilmek için gayret ediyoruz. İstanbul'da Coronavirus önlemlerinin etkin şekilde uygulanması noktasında valiliğimiz koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarımız, üniversitelerimiz, meslek odalarımız, sendikalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basınımız ile güzel bir işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz." dedi.

Vali Yerlikaya açıkladı, İstanbul'da kademeli mesai saatleri belli oldu

"Tek amacımız yoğun saatlerde hemşerilerimizi salgın riskine karşı korumak"

Yerlikaya, "Ülkemizin, sanayi, ticaret ve çalışma hayatımızın en büyük gücü İstanbul'umuzda, Haziran sonu itibariyle toplam 5 milyon 225 bin 983 çalışanımız var. Büyükşehir İETT verilerine göre; Pandemi öncesinde ulaşımda günlük yolcu sayımız yaklaşık 7,6 milyon.  Bugün bu sayının 4,1 milyon seviyelerine düştüğünü görüyoruz. İstanbulda hepimizin bildiği gibi toplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı iki zaman dilimi var. Birincisi Sabah 07.00 ile 09.00, İkincisi de Akşam 17.00 - 20.00 saatleri arası. Bütün çalışmalarımızın tek amacı var. Bu yoğun zaman dilimlerinde, yani pik saatlerde hemşerilerimizi duraklarda, istasyonlarda ve toplu taşıma araçlarında, salgın riskinden korumak." diye konuştu.

Dün yaptıkları İl Pandemi Kurulu Toplantısında toplu taşımada pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için sadece kamu sektörü değil, mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatleri ve esnek çalışma usulüne geçilmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varıldığını hatırlatan Yerlikaya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Resmi ve özel olmak üzere İlkokul 1. Sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi (anasınıfı) öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve 1. sınıflarındaki öğrencilerimiz 21 Eylül, yani Pazartesi günü sabah 09.30'da ders başı yapacaklar. Öğrencilerimize ve eğitim camiamıza başarılar diliyoruz. 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz ile İl Jandarma, İl Emniyet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı 07.00'de başlayıp kademeli olarak 08.00 ve 09.00 olarak devam edecekler büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08.00 - 16.30, Sağlık Teşkilatımız saat 08.30 - 16.30 diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızda 09.00-16.30 saatleri arasında mesai uygulanacaktır.

"Görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler, kademeli mesaiye geçişin çok gerekli olduğunu belirttiler"

Mesai saati uygulaması için birçok sektörle görüştüklerini kaydeden Yerlikaya, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

"Sanayi sektöründe çalışan kardeşlerimizin mesai başlangıç ve bitiş saatleriyle ilgili olarak iş dünyamızın temsilcileri, Ticaret Odamız, Sanayi Odamız, Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Odası, Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliği, TÜSİAD, TİM, MÜSİAD, ASKON, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, DİSK ve TİSK başta olmak üzere işçi ve işveren sendikalarımız, OSB Yönetimleri, Küçük Sanayi Sitelerinin Yönetimleri, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve diğer kesimlerle toplantılar yaptık. Niçin bu toplantıları yapıyoruz? Dünyanın 14. Büyük metropolü İstanbulda hemşerilerimizin salgından korunması noktasında yaptığımız tespitlerde şunu açıkça ifade etmeliyim. Görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler, kademeli mesaiye geçişin çok gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Net ifade edeyim. Bu konuda bir uzlaşı sağlanmıştır. Toplantılarımıza katılan iş dünyamızın temsilcilerine, gösterdikleri anlayış ve işbirliği için teşekkür ediyorum. Saatlerin netleştirilmesi ve toplu ulaşım sektörünün hazırlıklarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında iş dünyamızın temsilcileriyle hep birlikte bu saatleri sizlerle paylaşacağız.

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x