YAKLAŞIM FARKI

22 Kasım 2019 Cuma 11:02

Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektas Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.

YAKLAŞIM FARKI

Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek  alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey  yapmış olmak için bunu Hacı Bektas Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.

O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görüyordu.  Durumu Hacı Bektas Veli'ye anlatır ve Hacı Bektas Veli 'helal değildir'  diye bu kurbanı geri çevirir.

Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve aynı durumu Mevlana'ya  anlatır .Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder.
Adam ayni şeyi Hacı Bektas Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar. 

Mevlana söyle der:
Biz bir karga isek Hacı Bektas Veli bir  şahin gibidir. Öyle her leşe  konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektas dergâhı'na gider ve Hacı Bektas  Veli'ye,  Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı

Bektas Veli'ye sorar.

Hacı Bektas da söyle der:

Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus  gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir."

 Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi  becerebilen bir insan olmamız dileğiyle
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x