Yamanlar öğrencileri Bükreş’te altın buldu

21 Mayıs 2013 Salı 09:28

Bükreş’te düzenlenen 11. Uluslararası Infomatrix Bilgisayar Proje Yarışması'nda İzmir Özel Yamanlar Koleji öğrencileri şampiyon oldu. Yarışma, 16-20 Mayıs 2013 arasında Romanya’nın başşehri Bükreş’te yapıldı. Lumina Üniversitesi...

Yamanlar öğrencileri Bükreş'te altın buldu

Bükreş’te düzenlenen 11. Uluslararası Infomatrix Bilgisayar Proje Yarışması'nda İzmir Özel Yamanlar Koleji öğrencileri şampiyon oldu. Yarışma, 16-20 Mayıs 2013 arasında Romanya’nın başşehri Bükreş’te yapıldı. Lumina Üniversitesi tarafından düzenlenen yarışmanın finaline, 45 ülkeden 280 proje davet edildi.

Bilgisayar Programlaması dalında Yamanlar öğrencileri Kâmil Veli Toraman ve Mustafa Berk Yaldız, “ClusterMatic” adlı projeleriyle altın madalya kazandı. Bilgisayar programlama dillerinden C++ ve Allegro komutlarıyla yazılmış olan proje, bilimsel problemlerden TSP (Travelling Salesman Problem) sorusunun bir sonraki aşaması olan çoklu gruplar için kümeleme ve en kısa rota hesaplamaya, genetik algoritmalar kullanarak çözüm getiriyor. Problemin günlük hayatta kullanımı için yapılan proje, kargo planlaması hesaplıyor, Google Maps desteğiyle uydu ve harita üzerinden kullanıcıya yönlendirmeler yapabiliyor. Dünya birinciliği kazanan Toraman ve Yaldız, yaptıkları açıklamada, “Altın madalya aldığımız için çok mutluyuz. Bu madalya bize daha çok çalışma azmi verdi. İnsanların hayatını kolaylaştıracak yeni programlar üretmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x