Yozgat'ta 92 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı

25 Ocak 2013 Cuma 13:30

Yozgat’ta, 2012-2013 eğitim öğretim döneminde, ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören 92 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı. İlde, Erdoğan Akdağ ilköğretim Okulu'nda düzenlenen karne dağıtım törenine Vali Vekili Kemal Şahin, İl...

Yozgat'ta 92 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı

Yozgat’ta, 2012-2013 eğitim öğretim döneminde, ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören 92 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı. İlde, Erdoğan Akdağ ilköğretim Okulu'nda düzenlenen karne dağıtım törenine Vali Vekili Kemal Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, müdürü yardımcıları ve şube müdürleri katıldı.

İlköğretim okulu öğrencilerinin daha heyecanlı oldukları gözlenen karne dağıtımında, karnelerini alan öğrenciler, tatilde kitap okuyarak düşük notu olan dersler için çalışacaklarını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, 2012-2013 eğitim öğretim dönemi yarıyıl tatiline 6 bin öğretmen ve 92 bin öğrencinin bugün itibariyle girdiğini söyledi.
Aileleri uyararak, çocuklarını zayıf karne yüzünden asla bunaltmamalarını isteyen Saim Kuş, şunları ifade etti: “Yarıyıl karnesi, çocuklarımızın derslerindeki başarılarını, eksikliklerini görmek, çalışma alışkanlıklarını, plan ve programlarını gözden geçirmek için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Çocuklarımızın karnesinde bizi çok sevindiren ya da üzen sonuçlarla karşılaşabiliriz. Karne, çocuğumuzun tamamen başarılı ya da başarısız olduğunun bir göstergesi değildir. Geride bıraktığımız dönemin bir değerlendirmesidir. Sadece notlarına bakarak çocuklarımızı yargılamak, eleştirmek onlara karşı haksızlıktır. Karneyi bir bütün olarak görmek, ders notları yanında davranış notlarını da değerlendirmek, başarısız olduğu yönlerden çok başarılı olduğu yönleri öne çıkarmak ve eksik yönleri geliştirmesi için çocuğu desteklemek daha yararlı olacaktır. Anne-baba olarak, en çok hata yapılan durumlardan birisi, çocukların kardeşleriyle veya başka çocuklarla kıyaslanmasıdır. Şunu bilmeliyiz ki her çocuk tektir ve özeldir. Hiçbir çocuğun ilgisi, yeteneği, çalışma ortamı, çalışma alışkanlıkları ve kapasitesi aynı değildir. Bu nedenle her çocuğun kendi içinde değerlendirilmesi, başka çocuklarla kıyaslanmaması gerekir. Çocuklarımıza, başarısız olduğu dersleri düzeltmeleri için sürekli baskı yapmak, yeterince oynamasına ve dinlenmesine izin vermeyerek tatili ona zehir etmek, yine en çok yaptığımız yanlışlardan birisidir. Bu tür davranışlar çocuğu aileden uzaklaştırır, okuldan soğutur ve okumaya karşı ilgisini azaltır. Karnesi iyi veya kötü olsun, çocuklar bir plan dahilinde tatilde de derslerini tekrar etmeli, ancak bunda aşırıya kaçılmamalıdır. Yapılması gerekenler, çocukla konuşularak plan yapılmalı, çocuk, ailesinin her zaman yanında olduğu, onu desteklediği, ona güvendiği sözlerle ve davranışlarla çocuğa hissettirilmelidir."

Tatil döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Kuş, “Öğrencilerimiz açısından bu tatil kendilerini yenilemek ve motive olmak için bir fırsattır. Ailelerimizin de bu tatilde çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmeleri gerekmektedir. Çocuklarımız, bizlerin ve ülkemizin en kıymetli varlıklarıdır. Onların sağlıkları başta olmak üzere iyi bir eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine uygun iş ve meslek sahibi olmaları, milli ve manevi değerlere bağlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur.“ diye konuştu.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x