Zeybekci: Ayasofya'yı ibadete açarak komplekslerden kurtulalım (Özel)

07 Şubat 2013 Perşembe 12:13

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılarak eski hüviyetine döndürülmesi gerektiğini söyledi. Ayasofya’nın ibadet için yapıldığını vurgulayan Zeybekci, “Hristiyanlık'tan önce de...

Zeybekci: Ayasofya'yı ibadete açarak komplekslerden kurtulalım (Özel)

AK Parti MKYK Üyesi ve Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılarak eski hüviyetine döndürülmesi gerektiğini söyledi. Ayasofya’nın ibadet için yapıldığını vurgulayan Zeybekci, “Hristiyanlık'tan önce de paganizmim döneminde de ibadethaneydi. Bugün de müslümanların ibadethanesi olarak görevine devam etmelidir. Ayasofya tarihî bir yapı olduğu için cami olarak açıldığında müze fonksiyonunu da yerine getirebilir.” dedi.

‘AYASOFYA’YI İBADETE AÇALIM, KOMPLEKSLERDEN KURTULALIM’

Cihan Haber Ajansı (Cihan)'a yatığı açıklamada, Ayasofya’yı tekrar ibadete açılarak komplekslerden kurtulunması gerektiğini söyleyen Milletvekili Zeybekci, “Bununla ilgili komplekslerden, kaygılardan bu ülkenin kurtulması gerekir. Ayasofya ibadete kazandırılmalıdır. Tarihî süreçte orası harap olduktan sonra müslümanlar tarafından büyük bir tamirattan geçirilmiş. Ecdad, oradaki hiçbir mozaiği ve resmi kaldırmamış, silmemiş. Biz onlardan çok daha iyisini bilir halde değiliz. Kesinlikle ibadete açılmalı ama İslâmî ibadethane olurken oradaki resimleri de silmeden, görüntü açısının değiştirilmesiyle ve teknik bazı malzemelerle korunarak bunlar yapılmalı diye düşünüyorum. Bu resimler, namaz kılınan yerden görünmeyip üst balkondan görünür hale getirebilir. Bunun yapılması için siyasi iradeye ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x