Zonguldak'ta termik santrallerden canı yanan halk, bu defa ÇED'e izin vermedi

06 Ağustos 2015 Perşembe 18:30

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı ve Muslu beldelerine kurulması planlanan termik santral kurulum projesi çerçevesinde düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı, vatandaşların sert tepkisi göstermesi üzerine...

Zonguldak'ta termik santrallerden canı yanan halk, bu defa ÇED'e izin vermedi

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı ve Muslu beldelerine kurulması planlanan termik santral kurulum projesi çerçevesinde düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı, vatandaşların sert tepkisi göstermesi üzerine yapılamadı. Vatandaşlar, ÇED raporunun gerçekleşmemesi için ‘bilgilendirme istemiyoruz, yaşayarak santrallerin zararlı etkileri hakkında yeterince bilgiye sahip olduk’ yönünde görüş beyan etti.

Çatalağzı beldesinde 2010 yılında 160 ve bin 300 megavatlık 2 termik santral kuran Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş., şimdi bin 300 megavatlık 3'üncü termik santralin inşaatını sürdürüyor. Yeni santralin 2016'da faaliyete geçmesi hedefleniyor. 1946 yılında Türkiye'nin 2'nci büyük termik santrali olarak kurulan 300 megavat gücündeki Çatalağzı Termik Santrali'ni (ÇATES) geçen yıl devletten 350 milyon dolara alan Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ise şimdi 660 megavatlık 2'nci üniteyi kurmak için başvurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, başvuruyu kabul etti ve ÇATES-2'nin ÇED süreci başladı. Çatalağzı ve Muslu beldelerinde yapılmak istenen yeni termik santraller için ÇED toplantısı, vatandaşların protesto etmesi nedeniyle yapılamadı.

Muslu Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde yapılan toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Şube Müdürü Hakan Farizoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile başta CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba olmak üzere 19 milletvekili, MHP Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve bölge belediye başkanları ile çevreye duyarlı vatandaşlar ile belde halkının bir kısmı katıldı. Belde halkı, bölgedeki mevcut termik santrallerle zehir solurken, yenilerinin kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Bakanlık adına toplantıya katılan şube müdürü Hakan Farizoğlu, ÇED raporu hakkında bilgi vermek için toplantı yapılacağını belirtti. Vatandaşlar ıslık ve düdük çalarak toplantıyı yaptırmayacaklarını kaydetti. Vatandaşa destek olmak için gelen milletvekilleri ve belediye başkanları bunun üzerine Farizoğlu’yla görüşmek için toplantı salonuna girdi. Salona vatandaşlar ve gazeteciler alınmadı. Bu sırada arbede yaşandı.

Yapılan toplantıda, bakanlık yetkilileri, toplantının yapılmadığına dair tutanak tuttu. Daha sonra salona alınan vatandaşlara tutanak okundu. Buna göre ÇED toplantısı yapılmadığına dair tutanağın ilgili bakanlığa gönderileceği kaydedildi. Vatandaşlar bu karara alkışlarla karşılık verdi.

Daha sonra CHP Genel başkan Yardımcı Veli Ağbaba ile MHP Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan, halka hitaben konuşma yaptı. Konuşmalarda halkın birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinin önemi vurgulandı.

Bu arada aynı bilgilendirme toplantısının yarın Çatalağzı beldesinde gerçekleştirileceği öğrenildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x