13 SAYISININ UĞURSUZLUĞU HRİSTİYAN HURAFESİ

08 Temmuz 2018 Pazar 21:19

24 Haziran seçimlerinden sonra önce Erdoğan'ın 13. Cumhurbaşkanı olduğu açıklanmıştı. Daha sonra resmi açıklama değiştirilerek "13. Cumhurbaşkanı" ifadesinin yerine sadece "Cumhurbaşkanı" ifadesi konuldu.

13 SAYISININ UĞURSUZLUĞU HRİSTİYAN HURAFESİ
 Bu işlem söylentilere neden oldu. Hristiyan dünyasında yaygın olarak kullanılan "13 sayısının uğursuzluğu" inancı, ülkemizi de etkilemiş ve örneğin bazı yeni yapılan binalarda 13. numaraya yer verilmemişti. Daire numaraları 12'den 14'e geçiyordu. Müteahhitler ise bunu "13 numaralı daireyi kimse almak istemiyor" diye açıklıyordu.

Ancak;

Bu inanç tamamen bir Hristiyan inancıdır... üstelik tuhaftır ama bazı kaynaklarda bu "uğursuz 13" inancının kaynağı olarak, sevgili efendimiz peygamberimizin doğum tarihi de verilir. Peygamberimizin doğum tarihi olan 571'in sayılar toplamı 13'ü vermektedir.

Böyle bakıldığında; Hristiyanlar için uğursuz sayılan rakam bizim için en hayırlı rakamlardan biri olmalıdır.

Cumhurbaşkanlığının önündeki sayının bu "uğursuzluk" hurafesi nedeni ile kaldırıldığına ihtimal vermek istemiyoruz. Mutlaka başka bir nedeni olmalıdır. Ancak neden her ne olursa olsun, kimsenin eline de (özellikle hristiyan aleminin) böyle bir koz verilmemeliydi.

Türk dünyasının kendi öz kültüründe böyle bir hurafe yoktur ve üstelik 13 rakamı asal bir sayıdır. Kesirsiz bölünemez. Ender sayılardandır. Zihniyetin bu şekilde değişmesi doğrusudur.

En doğrusu da, hayatımızı kolaylaştıran rakamlardan hiç birini lanetlememektir! 

Haberalp
Yorum Gönder

@name x