AGİT, REFERANDUM KONUSUNDA BİR SERT AÇIKLAMA DAHA YAPTI

19 Nisan 2017 Çarşamba 16:10

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT=OSCE) Türk Hükûmetinin tepkisine karşılık ikinci bir açıklama yaptı. Bilindiği gibi AGİT bizzat AKP iktidarı tarafından seçimlerde gözlem yapması amacıyla davet edilmişti.

AGİT, REFERANDUM KONUSUNDA BİR SERT AÇIKLAMA DAHA YAPTI
 AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü ve Baş Gözlemcisi Michael Georg Link, referandumla ilgili usulsüzlük iddialarının araştırılmasında Türkiye'nin işbirliğine “yanaşmadığı” eleştirisini yaptı.

Michael Georg Link Alman medyasına yaptığı açıklamada, "işbirliğinden maalesef söz edilemeyeceğini" belirtirken "YSK'nın yanlış ya da mühürsüz oyları geçerli sayma kararının Türk yasalarına aykırı olduğu sabittir” şeklinde konuştu. Link, Ankara'nın "AGİT gözlemcilerinin peşin hükümlü oldukları"  suçlamasını ise reddetti.

DWelle Türkçe’ye göre, oylamanın teknik bakımdan düzgün geçtiğini belirten AGİT yetkilisi, kampanya sırasında ise milli ve uluslararası standartlara uyulmadığını savunurken “Hayır” diyen kesimin “dezavantaja uğratıldığını ve basın özgürlüğünün kısıtlanmış olmasının da ciddi bir problem doğurduğu” görüşlerini de dile getirdi. 

Not: Haberde kullanılan resimde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu AGİT'te konuşurken görülüyor.

Yorum Gönder

@name x