AK Partili Halil Ürün'den çözülme süreci önerisi

20 Mayıs 2013 Pazartesi 10:43

TBMM Çözüm Süreci Değerlendirme Komisyonu Üyesi AKP Afyon Milletvekili Halil Ürün'den hiçte şaşırılmayacak bir öneri

AK Partili Halil Ürün'den çözülme süreci önerisi

AK Partili Halil Ürün'den çözülme süreci önerisi! Akşam'ın haberine göre AKP Afyon Milletvekili Halil Ürün, PKK'lılar için;"Tövbe eden PKK’lıyı affedelim gitsin. İşlediği suçu kimse bilmiyorsa devletin adaleti yerine Allah’ın adaletine havale edelim." dedi.

'SESSİZ SEDASIZ ANASININ BABASININ EVİNE DÖNSÜNLER'

AK Partili Halil Ürün; "Dağa çıkarken kimseden izin almadılar, herhangi bir yere ‘biz dağa çıkıyoruz’ diyerek kayıt tutturmadılar. Hiçbir olaya karışmamış, hırsızlık yapmamış, adam öldürmemiş, kimsenin canına kastetmemiş. Bu durumda olanlar, nasıl sessizce dağa çıkmışsa yine sessiz sedasız anasının babasının evine dönsün.

Bu son derece doğal bir durum değil mi? Niye bunu göz ardı ediyoruz? Dağa çıkanların ömrünün ortalama 7 sene olduğu söylenir. Ama bunların önemli bir kısmı 2-3 senedir dağda olanlar. Yani acemiler ve hiçbir eyleme katılmayanlar... Bunlar hiçbir Allah’ın kulunu öldürmediyse suç işlemediyse ya da işlediği halde delili yoksa gelir elini kolunu sallayarak topluma karışır gider. Yeter ki niyeti iyi olsun. Delil yoksa savcı hakim ne yapabilir? Ben hukukçuyum, cezaların amacı insanları imha etmek değildir, topluma yeniden kazandırmaktır." açıklamasında bulundu.

'ALLAHIN ADALETİNE HAVALE EDECEĞİZ'

"Suç işleyenle işlemeyeni kayıtları yoksa ayıramayız. Ankara’daki 5 milyona yakın insanın içinde suç işleyen pek çok kişi de var. Kimse görmediği zaman ne yapıyoruz? Toplumdan ayırıyor muyuz? Ayırmıyoruz. Aynı durum çekilen PKK’lılar için de düşünülebilir. İşlediği suçu kimse bilmiyorsa kimse görmediyse onu devletin adaleti yerine Allah’ın adaletine havale edeceğiz, gidecek. Adam tövbe ettiyse normal hayatına devam eder gider. Başbakan ‘af yok’ diyor. Bizim cenah bunu konuşmuyor ama helalleşme nereye gelir, bunu bilmiyoruz."

AK PARTİLİ HALİL ÜRÜN'ÜN FORMÜLÜ

AK Partili Halil Ürün’ün, hakkında suç kaydı bulunan PKK’lılara ilişkin önerisi ise şöyle: "Devlet suçluyu yakalayamayınca ona ceza verebiliyor mu? Yakalayamadığımızı napacağız? Suç işleyenler kaçabiliyorlarsa kaçsın. Formül şu: Silahı hepten bırakacaklar ve gittikleri yere yerleşecekler, kaçabildikleri kadar kaçacaklar. Yurtdışında devletin güçleri yerleşik hayata geçenleri takip etmesin. Suç işleyen PKK’lılar, Kuzey Irak’a yerleşip, vatandaşlık alabilir. Açıklanmadı ama Kuzey Irak yönetimi de bunu destekliyor. Bu adamlara o ülkenin vatandaşlığı ve kimlikleri verilecek. Türkiye’de sicil kayıtları olmadığı sürece, Kuzey Irak vatandaşı olarak Türkiye’ye girip çıkabilirler de. Ya da işledikleri suçun zaman aşımı dolana kadar Türkiye’ye dönmezler, vatan hasretiyle yaşamak zorunda kalırlar. Zaman aşımı dolar veya kim bilir gün gelir mevsim bahar olunca yurda dönerler." 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x